Genel Bilgiler 

Kuala Lumpur Malezya’nın başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur 1857 senesinde Gombak ve Klang nehirlerinin birleşiminin olduğu yerde kurulmuştur. Kuala Lumpur kelime anlamı olarak ise çamurlu kavşak anlamına gelmektedir. Ancak isminin bu anlamına zıt olarak teknolojinin tüm imkânlarının kullanıldığı bir şehirdir.

Kuala Lumpur’da Malaylıların dışında Çinli ve Hintli nüfus da yaşamaktadır ve bunların yoğunluğu da oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı şehirdeki Çin ve Hint kültürü alışkanlıkları da oldukça fazladır. Kozmopolit bir kent olan Kuala Lumpur, dünyanın en yüksek yapılarından olan Petronas İkiz Kulelerini de yapısında bulundurmaktadır.

Kuala Lumpur 1 Şubat 1974 tarihinde Malezya’nın federal bölgesi olmuştur. Bu tarihten itibaren ise bu şehir 8 farklı belediye başkanı tarafından yönetilmiştir. Bu bölgenin belediye başkanları Federal Bölge tarafından atanmaktadır.

Kuala Lumpur tam anlamıyla bir ‘ayrıntı’ kentidir. Bir çok şeyi keşfetmeniz için çok ciddi bakmanız gerekmektedir. Özellikle yapıların mimari yapısını incelerken, birçok şeyi bütünsel olarak irdelemenizi öneririz. Görebildiğiniz her ayrıntı ise siz ile şehir arasında kuvvetli bir bağ oluşturacaktır.

İklim / Hava Durumu

Tropikal iklim görülmektedir. Yıl boyunca sıcaklık 20°C altına çok az düşer ve yıllık ortalama sıcaklık 23°C - 33°C arasında değişmektedir. Ortalama nem oranı ise %82’dir. Yıl boyunca en çok yağış alan dönemleri Mart – Nisan ve Eylül-Kasım’dır.

Nasıl Gidilir?

THY'nin ve Malaysia Airlines'ın direkt uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 10 saat 45 dakikadır.

Ne Zaman Gidilir?

Ocak-Şubat dönemi hem yağışın çok olmadığı hem de nem oranının çok yüksek olmadığı dönem olup, Kuala Lumpur’u ziyaret etmek için en uygun zamandır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kısaltması "KL" olan Kuala Lumpur, 1857'de Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştur. Malayların dışında yoğun Çinli ve Hintli nüfus barındıran Kuala Lumpur'da, Malay, İslam, Hint ve Çin kültürleri bir arada bulunur. Kozmopolit ve hızla yenilenen bir yapıya sahiptir. Pirinç bu ülkede kutsal sayıldığı için yapılan yemeklere de bir o kadar özen gösterilmektedir.

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı, dünyanın en büyük havaalanlarından bir tanesidir. Şehir merkezinin 40 kilometre güneyinde yer almaktadır.  

Şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz ilk ulaşım vasıtası trendir. Kuala Lumpur’daki en pratik ulaşım aracı olan tren, havaalanından 15 dakikada bir sefer yapmaktadır. İlk tren 05.00’te kalkarken, son tren seferi ise 01.00’dadır. Toplam yolculuk süresi 40 – 45 dakika sürmektedir. 

Şehir merkezine ulaşım için bir diğer ulaşım aracı otobüstür. Havaalanında, C Blokta bulunan ekspres otobüslerle 1 saatlik bir yolculuk sonucunda şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Şehir merkezine ulaşımda diğer alternatifiniz araç kiralamaktır. Havaalanı içinde bulunan araç kiralama ofislerinden istediğiniz türde bir aracı kiralayabilirsiniz.

Yazıcıdan Çıktı Al