Langkawi Yarımada Malezya’nın kuzey batı kıyısında bulunan ve ana karada ki Kuala Perlis’e 30km. Kuala Kedah’a ise 51 km. uzaklıktaki 99 tropikal adadan oluşan bir adalar topluluğudur. Ana ada Pulau Langkawi olarak bilinir. Adalar, devler, devasa kuşlar, savaşçılar ve prensesler ile dolu birçok mit ve efsane ile doludur.

Doğal bir cennet olan adalar büyük ihtimalle Güney Doğu Asya’da başka hiçbir yerde rastlanamayacak güzelliktedir. Güzel kumsalları, gerçek bir dinlenmeyi getiren güneş dolu günler ile doludur. Adaların etrafındaki temiz kristal suları dinlenme aktiviteleri ve su sporları için idealdir. Suların altındaki yaşam ise dalış meraklılarını cezp eder.

Langkawi, güzel jeolojik miras olan çarpıcı manzaraları, karstları, mağaraları, deniz kemerleri, yığınları, glasiyal sarkıtları ve fosilleri ile UNESCO tarafından Jeopark statüsüne getirilmiştir. 500 Milyon yıl kadar eskiye uzanan jeolojik tarihi ile adalarda çok özel kaya oluşumları vardır ve bunlar insanın aklını karıştırıp hayal gücünü harekete geçirir.

Langkawi her şey ve hiçbir şey yapmamak için mükemmel bir noktadır. Doğa kaynaklı aktivitelerin veya basitçe kumsalda tembelleşmenin tadını çıkartın. Aynı zamanda etrafı gezmek isteyenler için de birçok benzersiz güzellik bulunmaktadır. Kibar gülümsemeler ve sıcak karşılamalar kısa zamanda sizi büyüleyecektir. Başka yerlerde yaşanamayacak tatiller için Langawi’ye gelin.

 

Gezgin, Seyahat Blog Yazarı dostumuz Sevgili Orhan Tuna'nın tatil anılarından aktardığı Langkawi ile ilgili  yazısı; 

http://www.gezmekguzel.com/yeniden-uzakdogu-4-langkawi/

 

Karayolu İle

Karayolu ile gelen ziyaretçiler Kuala Kedah veya Kuala Perlis üzerinden Langkawi’ye giden ana limanlara gitmelidirler. Kuala Lumpur’dan Kuala Kedah’a gitmek altı saat sürerken Kuala Perlis için bu süre yedi saattir. Her iki limanda da araçları park etmek içni alan bulunmaktadır.

Havayolu ile

Padang Matsirat’ta bulunan Langkawi International Airport 
Cenang Kumsalındaki otellere 8 km. Kuah merkezine ise 20 Km. mesafededir. Kuala Lumpur’dan Langkawi’ye Malezya Havayolları ile direk hergün uçuş bulunmakta ve ayrıca AiraAsia ile hafta içi 5 gün uçulabilmektedir. Malezya Havayolları aynı zamanda Penang’dan da Langkawi’ye direk uçmaktadır. Silk Air ise Singapur’dan haftada 4 kez Langkawi’ye uçmaktadır.

Denizyolu ile

kspres feribotlar hergün Kuala Kedah ve Kuala Perlis’den Langkawi’ye saatli programlarla taşımacılık hizmeti verirler. Kula Kedah Langkawi 1 saat 15 dakika, Kuala Kedah Langkawi 45 dakika sürer. Penang’dan Langkawi’ye geçiş ise 2saat 30 dakika civarı sürmektedir.

Önemli Bilgiler

İklim
Yıllık sıcaklık ortalaması 24 ila 33 derece arasında değişir. Kasım Aralık arası kuru sezondur.

Araç Kiralama

Araba kiralama (arabayı yolun sol tarafında kullanmayı unutmayın.) Malezya’da araba türüne göre fiyat farklılığıyla olmaktadır. Ancak ortalama 80RM gibi bir fiyata günlük araba kiralanabilmektedir. Adayı tanımak için motorsiklet ve bisikletler daha ucuz ve kolay yollardır. Motorsikletler günlük 40 RM’den başlayan fiyatlar ile kiralanmaktadır. Yolda giderken vahşi hayvanların hareketlerine dikkat etmelisiniz. Yabancılar için uluslararası geçerli ir ehliyet gerekmektedir. 

Tatil Günleri
Resmi daireler Cumaları kapalı ama pazarları açıktır.

Bankalar ve Döviz Büroları
Bankalar ve döviz ofisleri Kuah kasabasındadır. Bankalar 09:30 – 16:00 arası Pazartesi’den Cuma’ya açıktırlar. Yabancı paralar otellerden bankalardan ve havalimanlarından çevirilebilir.

Yazıcıdan Çıktı Al