MALEZYA'YI KEŞFETMENİN 25 YOLU

Güney Doğu Asya’nın kalbinde stratejik bir noktada yer alan Malezya, Asya’nın en iyilerini bünyesinde toplar. Sabah ve Sarawak bölgelerindeki yerel kabilelerin haricinde Asya’nın en köklü üç kültürü olan Malay, Çin ve Hint ırklarını kendi kültür zenginliği içerisinde bütünleştirir.

Dünya’nın önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Malezya’da geniş bir yelpazede, benzersiz çekim noktaları bulursunuz. Şahane kumsallar, nefes kesen adalar, kültür ve tarihin iç içe girdiği yerleşimler, dünya klasmanında modern tesisler, iyi korunmuş bitki ve hayvan çeşitliliğine ev sahipliği yapan yine iyi korunmuş yemyeşil ormanlar, ağız sulandıran tatlar ve uzun bir liste oluşturan alışveriş merkezleri gibi bir tatilde olması gereken her şey burada mevcuttur.

Romantik bir kaçamak, eğlence dolu bir aile gezisi, alışveriş çılgınlığı veya kafa dinlemek için her şeyden uzaklaşmak… Sebebi ne olursa olsun Malezya’yı ziyaret etmek için bir nedeniniz mutlaka var. Malezya’da görecek, gidecek ve keşfedecek çok şey var. Fakat eğer ziyaret için süreniz kısıtlı ise, burada sizlere Malezya’da iken kaçırmamanız gereken 25 yeri listeledik.  Eğer tüm buraları görmemiş iseniz, Malezya’yı gerçek anlamda görmediniz demektir. Öyleyse gelin, ve Malezya’nın sizi büyülemesine izin verin.

1

Petronas İkiz Kuleler

Kuala Lumpur

 

Yer seviyesinden 451,9 metre yukarıya kadar uzanan bu dünyaca meşhur kuleler, aynı zamanda dünyanın en uzun ikiz binaları ve dünyanın en uzun 5. Binası olma özelliklerini elinde barındırmaktadır. Ortada bulunan iki katlı geçit köprüsü ile de çok güzel bir seyir terası imkânı sunmaktadır. 88 katlı binanın çelik ve cam kaplı dış yüzeyi ile geleneksel çizgilerden esinlenerek tasarlanmış iç ortamları, Malezya’nın geleceğe doğru ilerlerken, kültürel kimliğine bağlı kaldığının en güzel göstergesidir.

Yapmalısınız:

·         41. kattaki Gökyüzü Köprüsü’nü ve 86. kattaki gözlem noktasına geçerek tüm şehri tepeden görün.

·         Eve götürmek üzere, hediyelik eşya bölümünden çeşitli hediyelikler alın

Web sitesi: www.petronastwintowers.com.my

 

2

KL  Kulesi

Kuala Lumpur

Bukit Nanas bölgesinin tepesine oturmuş ve 421 metre yüksekliği olan kule, şehrin en popüler noktalarındandır. Dünyanın en yüksek 7. telekomünikasyon kulesi olan ve yerden 276 metre yükseklikte bir gözlem alanı bulunan kulede aynı zamanda 360 derece dönebilen bir döner restoran bulunmaktadır. Kule aynı zamanda ülkenin en eski orman rezerv alanlarından biri olan Bukit Nanas Orman rezervi içinde bulunmaktadır. Bu sayede yağmur ormanlarının içinde bulunan yegane kule olma özelliğine de sahiptir.

 

Yapmalısınız:

·         Şehrin kuşbakışı görünümünü gözlem noktasından görün

·         360 derece dönebilen restoranda muhteşem şehir görüntüsü eşliğinde ağzınıza layık tatlara bakın.

·         KL kulesi çevresinde bulunan 1Malaysia Cultural Village, Animal Zone, XD Theatre ve Formula1 Simulator Zone gibi eğlence noktalarını gezin.

·         KL Kulesi’nin Poni At sürme alanını deneyin.

Web sitesi: www.menarakl.com.my

 

3

Batu Mağaraları (Batu Caves)

Selangor

3 ayrı mağaradan oluşan ve dünyada mağara tapınakları ile ün salan Batu Mağaraları, aynı zamanda Lord Muruga’nın 43 metrelik heykelinin hemen yanında başlayan ve mağaralara kadar devam eden 272 basamak ile de meşhurdur. Özellikle Hindular için önem arz eden Thaipusam festivallerinde, buraya gelen Hindular beraberlerinde, Lord Muruga’ya verilmek üzere adaklar getirirler.

Yapmalısınız:

·         Dayanıklılığınızı teste sokun ve 272 basamağı tırmanmaya çalışın.

·         Batu Mağaralarını Thaipusam etkinlikleri esnasında ziyaret ederek dünyanın en büyük ilk üç dini toplanmalarından birine şahit olun.

 

4

Pasar Seni (Central Market) / Merkez Pazar

Kuala Lumpur

1930’ların Art Deco stili ile şehrin en önemli ziyaret yerlerinden birisi olan Pasar Seni / Merkez Pazar, şehrin sanat ve el işi konusunda en iyi örneklerini bulabileceğiniz bir bölgedir. Binanın hemen dışındaki Katsuri Walk adındaki kapalı yürüme yolunda ziyaretçiler için daha fazla alışveriş imkânı bulunmaktadır. Toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer olan bu bölgede her daim özellikle sanat aktiviteler düzenlenmektedir.

Yapmalısınız:

·         Eve götürmek için en uygun hatıra eşyayı ararken, Katsuri Walk boyunca satılan tatlar ile de kendinize bir keyif hediye edin.

·         Resim veya karikatür olarak portrenizi çizdirin

·         Geleneksel Fener Festivali veya Çin Yeni Yılı gibi bir çok heyecan verici aktiviteleri burada yakalayın.

Web Sitesi: www.central market.com.my

 

 

5

KL’in Kültürel Alanları 

Çin Mahallesi (Petaling Street) ve Küçük Hindistan @ Brickfields

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur’un kültürel bölgeleri aynı zamanda turistlerin en tercih ettikleri noktalar içerisindedir. KL’in Çin Mahallesi çok hareketli ve alışverişe yönelik bir tarihi mekanıdır. Caddeler, yemek için bir çok seçenek ve alışveriş için dükkanlar ile doludur. Burada yine eski klan evleri ve tapınakları da bulunmaktadır. Little Indiia @ Brickfields ise Hint kökenlileri ağırlıklı bulunduğu bir noktadır. Kıyafetten yemeğe, hint kültürü ile ilgili ne varsa bulabileceğiniz bu bölge, ülkenin en eski hint yerleşim alanıdır.

Yapmalısınız:

·         Fantastik pazarlıklar ile hediyelik eşya alışverişi yapın.

·         Yol üzerinde bulunan çeşitli restoranlarda yerel tatları deneyin

·         Etraftaki eski binaları ziyaret edin.

·         Yorulmuş ayaklarınız için bir ayak masajı yaptırın.

Web sitesi : www.visitkl.gov.my

 

6

BBKLCC

Kuala Lumpur

Moda, Yemek ve eğlence seçenekleri ile şehrin alışveriş konusunda en bilindik yeri olan BBKLCC, (Bukit Binntang ve Kuala Lumpur Şehir Merkezi) tam anlamıyla bir alışveriş cennetidir. Malezya’nın en iyi alışveriş merkezleri (tahminen Asya’nın da) burada bulunur. Bu bölgede bulunan kendine has 9 ayrı alışveriş merkezinden herhangi birinde yerel veya uluslararası birçok marka içerisinde kendinizi kaybedin. BBKLCC aynı zamanda kapalı üst yaya yolu ile ve etkin toplu taşıma araçları ile birbirine bağlantılıdır.

 

Yapmalısınız:

·         Kapalı yaya yolunu kullanarak Bukit Bintang’dan KLCC’ye yürüyün ve bu hareketli bölgenin keyfine varın.

·         Fantastik fiyatlar ile alışveriş yapmak için 9 alışveriş merkezini de ziyaret edin.

Web sitesi : www.bbklccmalaysia.com

 

7

Nusajaya Tematik Parkları  

LEGOLAND ve SANRIO HELLO KITTY TOWN

               

Johor

Eğer ailecek heyecan ve macera arıyorsanız, Johor’un tematik parkları bu konuda size güzel imkanlar sunar. Asya’da ki kendi türünün ilk örneği olan ve aynı zamanda Malezya’nın da ilk uluslararası tematik parkı olan Legoland interaktif görseller ve tematik alanlar ile birinci sınıf eğlence parkı deneyimi sunmaktadır. Parkın ana atraksiyonu, Asya’nın popüler mekanlarının 30 Milyondan fazla LEGO parçaları ile yapılan minyatürlerin sunulduğu MİNİLAND’dir. Japonya’nın dışındaki ilk HELLO KITTY tematik parkı olan SANRIO HELLO KITTY TOWN, SANRIO’nun bu popüler karakterinin fanları için çok eğlenceli bir parktır. Onlarca interaktif eğlence, trenler, barındıran parkta, Hello Kitty’nin herşeyi ile doldurulmuş Hello Kitty evi ve etkileşimli eğlencenin en iyi örneklerinden biri olan Black Wonder bulunmaktadır.

Yapmalısınız:

·         LEGOLAN’deki her biri farklı deneyimler yaşatacak olan tüm yedi atraksiyonu ziyaret edin.

·         LEGOLAND’deki yedi restorandan birinde deponuzu doldurun.

·         Herbiri farklı güzel 5 ayrı dükkanı ziyaret edin.

·         SANRIO HELLO KITTY TOWN’da Hello Kitty ve arkadaşlarının canlı performanslarını izleyin.

·         Kostümlerinizi giyin, tırnaklarınızı dekore edin, ve kendi takılarınızı ve kurabiyelerinizi yapın.

LEGOLAND Malaysia

Web sitesi : www.LEGOLAND.my

SANRIO HELLO KITTY TOWN

Web Sitesi: www.playtime.com.my

 

8

GEORGE TOWN

Penang

2008 yılında prestijli bir unvan olan UNESCO Dünya Mirası unvanını alan ve 200 yılı aşkın bir süredir Penang Eyaletinin başkenti olan bu şehirde tarih ve kültür bir aradadır. Koloni dönemi binalar ile tarihi mimari bu şehirde, geleneksel ticaretler ile birlikte çok iyi korunmuştur. Tarihi bir başkent olarak bilinmesinin haricinde, George Town aynı zamanda bir yemek başkentidir.

Yapmalısınız:

·         Şehrin miras rotalarından birinde, yürüyerek veya trishawlar ile gün boyu gezin.

·         George Town’da, char koay teow ve prawn noodles gibi yemeklerinden tatmak için gastronomik bir şehir turuna çıkın.

Website: www.visitpenang.gov.my

 

9

MELAKA CITY

Melaka

Bir zamanlar önemli bir uluslararası ticaret limanı olan Melaka şehri şimdi ülkenin en popüler merkezlerden biridir. 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Şehri ünvanını alan şehir, ülkenin tarihsel ve kültürel mirasının doğduğu ve 600 yılı aşkın bir geçmişi olan şehirdir. Geçmiş yıllarda İngiliz, Portekiz ve Hollandalılar tarafından da yönetilen şehirdeki mimari zenginlik, artık ziyaretçilerin keşfine bırakılmıştır.

Yapmalısınız:

·         Melaka’nın içindeki tarihi rotayı takip ederek, Porta de Santiago, Stadhuys ve Baba Nyonya Miras Müzesi gibi tüm tarihi bölgeleri ziyaret edin

·         Jonker Street ve Jalan Tun Tan Cheng Lock’taki antikacılarda antikalara bakın

·         Nehirde bir tekne turuna çıkın ve tarihi Melaka’yı bu şekilde keşfedin.

Web sitesi : www.melakatourism.gov.my

 

10

Genting Highlands

Pahang

Ulu Kali Dağı’nda 1800 metre yükseklikte kurulan Genting Highlands içerisinde Casino, Eğlence Parkı, restoran ve alışveriş imkanı sunan komple bir Dağ Resort Hoteller bölgesidir. Kuala Lumpur’a olan yakınlığı ve serin havası ile – yaklaşık 1 saatlik sürüş mesafesinde – şehre gelenler ve şehirde yaşayanlar için eğlenceli bir çekim noktasıdır. Genting Highlands aynı zamanda Malezya’nın tek lisanslı Kumarhane merkezidir.

Yapmalısınız:

·         En tepe noktasına kadar Skyway teleferiğine binin

·         Tüm gün boyunca iç ve dış mekan eğlence parkında eğlenin

·         Burada bulunan Chin Swee Tapınağı, Çilek ve Mantar tarlalarını ziyaret edin

·         First World Plaza’da yorulana kadar alışveriş yapın

·         Gece canlı gösterilere gidin.

·         Casino’da şansınızı deneyin.

Websitesi : www.rwgenting.com

 

11

Cameron Highlands

Pahang

Titiwangsa Range bölgesinde yaklaşık 1500 metre yükseklikte kurulan Cameron Highlands Malezya’nın en büyük Dağ Resort bölgesidir. Buradaki serin hava bu bölgede çilek, çay ve çeşitli çiçeklerin üretilmesine imkan sunar. Tepelerin üstünü bir örtü gibi kaplayan çay plantasyonları muhteşem bir görüntü sunarken, burada içilen çayın tadına doyum olmaz.

Yapmalısınız:

Çay yapım prosedürünü öğrenebilmek için BOH Çay Plantasyonunu ziyaret ederek, bir fincan çay içerken çay plantasyonlarını seyredin.

Pazarda çok çeşitli sebze ve çiçekler arasından seçimler yapın.

Eve götürmek üzere çilek toplayın

Serin ormanda rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkın

Web Sitesi: www.cameronhighlands.com

 

12

Taman Negara

Pahang

Malezya’nın bu önemli milli parkı ve en eski yağmur ormanı takriben 130 milyon yıl yaşındadır. Aynı zamanda dünyanın da en eski yağmur ormanlarından biridir ve dünyanın en uzun ağaçlar arası ip köprüsüne de sahiptir. Etkileyici doğal görüntülerin haricinde burada bitki ve hayvan yaşamı olarak çok büyük bir çeşitlilik sizi karşılar. Bu milli park sınırları içerisinde yarımada Malezya’nın en yüksek noktası olan Gunung Tahan dağı da bulunmaktadır. Taman Negara aynı zamanda popüler Eko-Turizm atraksiyonları ile de ilgi çeker

Yapmalısınız:

Dünyanın en uzun ip köprüsünden geçerken yerden 45 metre yükseklikte, yağmur ormanına tepeden bakın.

Eski kireç oluşumlu mağaraları keşfedin

Jungle Trekking, kano ve dağ tırmanışı gibi çeşitli eko-macera sporlarından birini yapın

Orang Asli (Orman Yerlisi) köylerini ziyaret edin.

Bir gecenizi, gözlem kulübesinde yağmur ormanının gece hayatını keşfetmek için harcayın

Kuş gözlemine gidin ve 380 türün hepsini görebilecek misiniz bir deneyin

Web sitesi: www.wildlife.gov.my

 

13

Kinabalu Park

Sabah

Güney Doğu Asya’nın ve Malezya’nın en yüksek noktası olan Kinabalu Dağı, UNESCO Dünya Mirası Bölgesi ilan edilen Kinabalu Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. En tepe noktasından dünyaya bakmak, maceracı ruhlar tarafından benzersiz olarak adlandırılmakta ve burayı popüler bir ziyaret mekanı yapmaktadır. Park aynı zamanda ev sahipliği yaptığı binlerce çeşit bitki ve hayvan türü ile de gözdedir. Üstelik bu türlerin içerisinde soyu tükenmekte olan canlılar da bulunmaktadır.

Yapmalısınız:

Kinabalu Dağı’nın dik zirvesine çıkabilir misiniz test edin.

Poring Sıcak Su Kaynağında rahatlatıcı bir ara verin.

Jungle trekking yapın veya dağ bisikleti ile gezin

Web sitesi: www.sabahparks.org.my

 

14

Tunku Abdul Rahman Marine Park

Sabah

Malezya’nın ilk Başbakanı’nın ismi verilmiş olan ve Gaya, Manukan, Mamutik, Sapi ve Sulug ismindeki 5 adadan oluşan, Sabah eyaletinin 2. Milli parkı 1974 yılında açıldı. Eko turistler ve dalgıçlar arasında popüler olan parkın nispeten sığ suları mercanlar ve su altı canlıları ile doludur ve Şnorkel tutkunları ile acemi dalgıçlar için mükemmel fırsatlar sunar. Her bir ada farklı bitki ve hayvan türüne sahip olmakla beraber Gaya adası bu adaların içerisinde en büyük ve en canlı olanıdır.

Yapmalısınız:

Berrak turkuaz sularda şnorkel ve dalışa veya yüzmeye gidin.

Parasailing veya jetski gibi birçok su sporundan istediğinizi yapın.

Adalar arası gezintiler yapın.

Web sitesi: www.sabahparks.org.my

 

15

Kabili – Sepilok Doğa Rezervi

        

Sabah

İçinden geçen iki ayrı nehrin ismini alan Kabili – Sepilok Doğa Rezervi alanı, içerisinde Dipterocarp ve mangrove ormanlarının da olduğu çok ilginç ve çeşitli vahşi yaşam ve bitki oluşumunu içerisinde bulundurur. Yüksek tropikal ormanlardan alçaklardaki mangrove bataklıklarına çok çeşitli orman türlerini gösteren rotalara sahiptir. Bu doğa rezervinde aynı zamanda dünyaca ünlü Sepilok Orang Utan Rehabilitasyon Merkezi de, soyu tükenmekte olan hayvanları görebileceğiniz bir yer olarak, bulunmaktadır.  

Yapmalısınız:

Water Hole Trail veya Mangrove Forest trail gibi rotalardan birini takip edin

Sepilok Orang Utan Rehabilitasyon Merkezini ziyaret edin ve bu hayvanlar ile ilgili daha azla bilgi edinin.

Yağmur Ormanları Keşif Merkezini ziyaret ederek yağmur ormanları ve nasıl korunmaları gerektiği konularında bilgi sahibi olun

Web sitesi: www.forest.sabah.gov.my

 

16

Kinabatangan River Safari

Sabah

Kinabatangan Nehri Sabah’taki en uzun nehirdir. Özellikle alt kısımları dünyanın en zengin ekosistemlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Aşağı Kinabatangan ormanı, Proboscis Maymunları , Sumatra gergedanları ve Asya filleri gibi egzotik yaşam türlerinin bulunduğu ünlü bir vahşi yaşam barınağıdır. Burada yapılacak bir nehir safarisi Kinabatangan’da ki vahşi yaşamı keşfetmenin en iyi yoludur.

Yapmalısınız:

Nehir boyunca gezerken, vahşi yaşamını gözlemleyin

Bir gece safarisine çıkın ve gece hareketlenen vahşi yaşamı izleyin

Bu bölgede bulunan 8 çeşit Boynuzgaga ve 10 çeşit Primat’ın tamamını gözlemlemeye çalışın

Yerliler ile beraber onların evinde kalın

Web sitesi: www.wildlifesabah.gov.my

 

17

Mulu Milli Parkı

Sarawak

2000 yılında UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edilen Mulu Milli Parkı, 40 adet Boeing 747 uçağının içine girebileceği kadar büyük olan dünyanın en geniş mağarası ile, yine dünyanın en büyük mağara geçişini ve çok keskin sarkıt ve dikitlerden oluşan doğal bir hazineyi içinde barındırır. Buradaki kaya oluşumlarındanlarından birisi de Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün profiline benzemektedir.

Yapmalısınız:

·         4 ana mağarayı ziyaret edin – Deer, Lang, Clearwater, ve Wind

·         480 metre uzunluğundaki Mulu gök köprüsü diye anılan ip köprüde yürüyün.

·         Burada bulunan doğa parkurlarından birisinde yol alın.

·         Discovery Center’dan Mulu Milli Parkı hakkında daha fazla bilgi alın.

Web Sitesi: www.mulupark.com

 

18

BAKO MİLLİ PARKI

Sarawak

Kuching’den 37 km. mesafede, Sarawak’ın en eski milli parkı olarak, Sarawak yağmur ormanlarına güzel bir giriş gibidir. Borneo üzerindeki neredeyse tüm bitki örneklerinin yer aldığı, panoramik kıyı kaya oluşumları ile çok canlı bir ekosistemin sunumunu bu bölgede bulabilirsiniz. Burayı ziyaret edenler, ekosistemin neredeyse tamamını görebilme şansına sahiptir.

Yapmalısınız:

16 rotadan birisini tercih ederek parkın eşsiz ekosistemini görün

Özellikle soyu tükenmekte olan Proboscis maymunları dahil birçok vahşi yaşam mensubunu görüntüleyin.

Kuş gözlemlemeye gidin ve bu parkta bulunan 150 kuş türünü tesbit edin.

Web sitesi: www.sarawakforestry.com

 

19

Sarawak Kültür Köyü

Sarawak

Efsanevi Santubong Dağı eteklerinde kurulmuş, ödüllü bir yaşanan köy olan Sarawak Kültür Köyü, Sarawak’ın zengin kültürel mirasını sergiler. Burada kostümler, el sanatları, hayat şekilleri ve geleneksel yaşamlarını devam ettiren ana etnik grupların, günde iki kültürel performans ile sergilemektedir. Sarawak nohut el işleri, ve geleneksel Iban kumaşı olan Pua Kumbu burada görebileceğiniz önemli el sanatlarıdır. Bu kültür köyü aynı zamanda önemli uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapar ve bunların içerisinde Uluslararası Yağmur Ormanı Dünya Müzik Festivali gibi organizasyonlar bulunmaktadır.

Yapmalısınız:

Her etnik grubun yaşamlarından bir parça görmek için buradaki uzun evleri ziyaret edin.

Yağmur ormanları Müzik Evinde interaktif müzik çalışmasına katılın

Penan Doğa rotasında yürüyün.

Geleneksel hediyelikler için El Sanatları Dükkanına gidin.

Web Sitesi: www.scv.com.my

 

20

Redang Adası

Terangganu

Redang Adası, Terangganu’nun yaklaşık 45 km açığında bulunan büyüleyici bir adadır. Temiz sularında yüzlerce mercan türünü – dünyanın en iyileri arasında sayılmaktadır – ve binlerce deniz canlısını burada bulabilirsiniz. Marine Parkının parçası olarak bu adada 31 dalış alanı bulunmaktadır. Bunların içerisinde 2. Dünya Savaşı esnasından kalma tarihi batıklar ve siyah mercan bahçesi vardır.

Yapmalısınız:

Kristal gibi tertemiz sularda Şnorkel yapın ve yüzün.

Adadaki 31 dalış alanını ziyaret edin.

800 Metre uzunluğunda ki kumsalda uzanın

Ormanda yürüyüşe çıkın

Web Sitesi: www.dmpm.nre.gov.my

 

21

Pangkor Adası

     

Perak

Pangkor adası, Perak kıyılarında yer alan ve millerce uzunluğunda kumsalları olan, etkileyici balıkçı köylerine sahip bir adadır. Burada aynı zamanda tarihi Hollanda kalesi olan Batu Bersurat, ve geleneksel kayık alanları ile Pantai Puteri Dewi, Pantai Pasir Bogak ve Teluk Nipak gibi popüler kumsallar bulunmaktadır. Hemen yakında ise lüks Pangkor Laut adası bulunmaktadır.

Yapmalısınız:

Yüzmeye, Şnorkel yapmaya, balığa veya kayaking yapmaya gidin.

Geleneksel şekilde nasıl tekne yapıldığını görün

Taze deniz ürünlerinden oluşan menüleri deneyin

Web Sitesi: www.tourism.gov.my

 

22

Sipadan Adası

Sabah

Dünyanın en önemli dalış merkezlerinden birisi olan Sipadan adası gerçekten mükemmel bir sualtı ile aynı güzellikteki su üstünü bir arada size sunar. Indo-Pasifik tabanda yer alan ve dünyanın en zengin deniz habitatını barındıran bu okyanus adası Hanging Gardens, Barracuda Point ve Turtle Cavern adı verilen önemli dalış noktaları ile çevrelidir. En önemli özelliklerinden birisi, diz seviyesindeki suyun bir sonraki adımda 600 metrelik bir düşüşe sahip olmasıdır.

Yapmalısınız:

13 önemli dalış alanında adanın meşhur sualtı güzelliklerini görün

Kuş gözlemi yapın

Yakın adalar olan Mabul ve Kapalai’yi görün

Web Sitesi: www.sabahparks.org.my

 

23

Langkawi

Kedah

Kedah’ın hemen kıyısında bulunan, 2007 yılında UNESCO tarafından Global Deniz Parkı ünvanı verilen, 99 adadan oluşan, mitleri ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Langkawi, jeolojik olarak oldukça zengin ve 500 milyon yıl ile oldukça yaşlı adasıdır. Langkawi aynı zamanda en popüler duty-free merkezdir.

Yapmalısınız:

Payar Adası Deniz Parkına günlük bir gezi yapın

Yat, Yelkenli ve Jet Ski gibi su sporlarından birini deneyin

Orman yürüyüşlerine çıkın veya birçok muhteşem kumsallardan birinde uzanın

Kuah kasabasında, vergisiz alışverişin tadına varın

Taman Lagenda, Kota Mahsuri, Langkawi Vahşi Yaşam Parkı gibi bir çok noktayı gezin.

Mat Chincang dağına, teleferik ile çıkıp etrafı tepeden görün

Web Sitesi: lada.gov.my/tourism

 

24

Tioman Adası

Pahang

Pahang’ın 6 km kadar uzağında bulunan Tioman adası, dünyanın önde gelen kumsallarından birisidir. Volkanik 2 tepenin arka planda olduğu bu muhteşem adada, yumuşak altın rengi kumsallar, şelaleler, tropikal ormanlar bulunmaktadır. Adanın denizinde ise geniş bir çerçevede sualtı yaşamı, rengarenk mercanlra ve büyüleyici dalış alanları bulunur.

Yapmalısınız:

Adanın etrafında bulunan birçok dalış alanlarından birine gidin

Tioman Marine Parkı’nın içinde bulunan diğer adaları gezin.

Rüzgar Sörfü, Yelkenli veya Kayaking tarzı su sporlarından birini deneyin

Salang, Tekek ve Juara gibi etkileyici yerel köyleri ziyaret edin.

Orman yürüyüşlerine, dağ tırmanışına veya kaya tırmanışına gidin.

Websitesi: www.dmpm.nre.gov.my

 

25

Perhentian Adası

Terengganu

Redang Marine Parkı’nın hemen yakınında bulunan Perhentian adası oldukça iyi bilinen bir scuba-diving bölgesidir. Küçük Perhentian ve Büyük Perhentian adı altında iki ayrı adadan oluşan bu bölgede muhteşem bir doğal güzellik ve tertemiz suları bulunmaktadır.

Yapmalısınız:

Adaların sualtı güzelliklerini ve buralardaki dalış alanlarını gezin

Rüzgar sörfü gibi çeşitli su sporlarından yapın

Etraftaki adaları gezin

Gece dalışı deneyin

Orman yürüyüşü gerçekleştirin

Websitesi: www.dmpm.nre.gov.my