M  E  L  A  K  A 

 

Malezya’nın tarihi şehirlerinden Melakanın tarihi, devletin matera’dan sürgün bir prens tarafından kurulduğu 1400 yılına kadar dayanmaktadır. Melaka Sultanlığı hükümranlığında bölgenin ticaret imparatorluğu olarak ün kazanmıştır. Bu renkli şehir farklı toplulukların ve geçmişin gerçek hazinelerinin birbiriyle kaynaştığı bir buluşma noktasıdır. Buranın görülmeye değer yerleri arasında A’ Famosa, Stadthuys, St. Paul Kilisesi ve St. John Hisarı gibi Portekiz, Hollanda ve Britanya dönemlerinden kalma anıtlar bulunmaktadır.

     


Devlet müzeleri ise görkemli geçmişini ziyaretçilerine sergilemektedir. Üç tekerlekli çekçek gezintileriyle Melaka’nın muhteşem güzelliklerinin keyfine varın. Melaka, Kuala Lumpur’un güneyinde, iki saatlik mesafede yer almaktadır.

Jonker Walk

    

Antika koleksiyoncuları ve kelepir mallar arayanlar için kesinlikle bir cennettir. Otantik ürünler ve kimileri 300 yıllık olan kalıntılar, her birinin kendisine ait bir tarihi ve gizemi olan ilginç koleksiyon malzemeleri arasında bulunabilir.


Eski adı Jonker Street olan Jalan Hang Jebat, tüm dünyadaki ciddi antika koleksiyoncuları tarafından antika parçalar bulmak için en iyi yerlerden birisi olarak kabul edilmektedir.

Son zamanlarda sokakta pek çok kafe ve el sanatı dükkanı da açılmış ve eskinin yeniyle buluştuğu kültürlü bir hava yaratmıştır.

Melaka Nehir Tekne Turu

        

 

Nehir, dünyanın her tarafından tüccarlarla dolup taştığı en parlak dönemlerinde Melaka’nın ana yolu durumundaydı.

O zamandan kalma bazı binalar nehrin kıyısında hala görkemli bir şekilde yükselmektedir. Kıyı boyunca eski köyler ya da “kampung’lar” ve modern binalar da görülebilmektedir.

45 dakikalık tekne turuna eğlendirici ve bilgilendirici tur rehberliği de dahildir. Ve fiyatı da yalnızca 8 Malezya Ringitidir. Tarihi Melaka’nın parçalarını görün, neredeyse yok pahasına tarih dersi alın ve bir damla bile ter dökmeyin!

 

St. John Kalesi

18. yüzyılda Hollandalılar tarafından yeniden inşa edilmiş olan St. John Kalesi bir zamanlar St. John the Baptist’e adanmış olan bir Portekiz kilisesiydi.

Kalenin ilginç bir özelliği bulunmaktadır – toplar iç tarafa bakmaktadır, çünkü o zamanlarda Melaka’ya saldırılar denizden değil genellikle iç bölgelerden yapılmaktaydı.

St. John Kalesinin bulunduğu tepeden tropik gün batışlarını izlemek de ayrıca keyiflidir.

 

Baba Nyonya Heritage Museum

      

 

'Straits Chinese' ya da diğer adıyla Baba ve Nyonya, kendi kültürlerinin yanı sıra Malay kültürünü büyük ölçüde benimsemiş olan soylu bir soya sahip Çinlilerdir. Bu, büyük Çin kaşifi Amiral Cheng Ho’nun Melaka’ya ilk Çinli göçmeleri getirmesinden bu yana uzanan 400 yılı aşkın bir süreçte gerçekleşmiştir. Yüzyıllar süresince, Baba Nyonya Malezya’nın batı kıyısına, özellikle de Melaka’ya özgü olan kendilerine özel ve son derece ilginç bir kültür geliştirmişlerdir. 

Artık bu eşsiz mirasın tarih boyunca bıraktığı eserler Melaka’nın Baba’ları ve Nyonya’ları tarafından işletilen bir müzade görülebilmektedir. Bu kültürel miras binasının içinde bu eşsiz kültürler ilgili bilinebilecek her şeyi öğrenebilirsiniz. 

Kültürel Miras Müzesi rehberli turlar (rabdevuyla), araştırma imkanları ve çeşitli görsel malzemeler içermektedir. Ziyaret etmeye kesinlikle değer!