Yağmur Ormanlarının Hazineleri ve Hissettirdikleri

Malezya’nın el değmemiş yağmur ormanları, tecrübeli yürüyüşçülere tropikal bitki ve hayvan yaşamlarını gözlemleme konusunda büyük imkanlar sağlar. Malezya’nın vahşi yaşamı, ekosistemin rekabetçi ortamının izin verdiği ölçüler içerisinde fantasitik bir hayvan ve bitki çeşitliliği içerir. Bir çok tür bulundukları bölgede egzotik, nadir veya soyu tükenen olduğundan korunmaktadır.

Johor’daki Endau-Rompin, ülkenin soyu tehlike altındaki hayvanlarının büyük çoğuna ev sahipliği yapan bir ormandır. Sumatra gergedanları, kaplanlar ve filler Endau-Rompin’deki koruma altında bulunan hayvanlardandır.  

Genel olarak birçok yağmur ormanı hayvanı utangaçtır ve kendilerini kamufle ederek avlanmaya veya av olmamaya çalışırlar. “Bunbun” veya kule gözlem evleri, özellikle Taman Negara gibi ormanlarda iyi bir gözlem imkanı sunar.

Yağmur Ormanları Macera Önerileri

Bako Milli Parkı

 • Yürüyüş yolu ve çevresi ile ilgili bilgilenin ve tüm yolu gece karanlık çökmeden önce tamamlayabileceğinizden emin olun. Hayvanları kovalamak için veya başka bir sebeple parkur haricine çıkmayın.

 • Parkur için gerekli olan fitness seviyesini iyi belirleyin ve kendinizin bu seviye için yeterli olup olmadığınızdan emin olun.

 • Her zaman için park yetkililerini veya başak birini planlarınızdan ve rotanızdan haberdar edin. Özellikle tek başınıza gidiyor iseniz.

 • Fazlasıyla suyu ve birkaç kolay yenebilen bol enerjili atıştırmalığı yanınızda bulundurun ki gerektiğinde enerji seviyenizi yükseltebilin. Eğer yanınızda yerli bir rehber yok ise hiçbir şekilde orman meyvelerinden yemeyin, her hangi bir su kaynağından su içmeyin.

 • Yükseklerde iken yürüyüşlerde sırtları, dik yamaçlara tercih ederek hem enerji harcamaz hem de serinlersiniz.

 • Vahşi yaşamı korkutmamak için olabildiğinizce sessiz olunuz. Sabah erken saatte yürüyüşe başlamak hem güneşin daha az yakıcı olduğu saatte daha fazla yol almayı hem de daha fazla hayvan görme imkanını sunacaktır.

 • Rahat edebilmek için pamuklu, ince ve bol kıyafetler giyin.

 • Gerek sivrisinekler, gerekse dikenlerden korunmak için hem pantolonunuz uzun paçalı olup tüm bacağınızı kapsasın, hem de tişört veya gömleğiniz uzun kollu olarak kollarınızı korusun.

 • Sülük çorapları veya uzun çoraplar giyin ki sülükler bacaklarınıza yapışamasın.

 • Bileğinizi iyi kavrayan ve sağlam ayakkabılar giyin.

 • Hem vücudunuzu hem de taşıdıklarınızın tamamını kavrayabilecek bir pançonuz mutlaka yanınızda bulunsun ki ani bastıran yağmurlar karşısında hem siz hem de eşyalarınız kuru kalabilsin.

 • Geniş gölgelikli bir şapka sizi tropikal güneşin etkilerinden koruyacaktır.    

   

Yarımada Malezya’nın ormanlarında uçuşan kelebek ve böcekleri görebilmek için biraz zaman ayırın. Sabah bölgesinde Sukau’da, Sarawak bölgesinde ise Bako milli parkı’nda bulunan proboscis maymunlarının sallanan burunlarındaki şaheseri görün. Sarawak’ta boynuz gaga papağanların (hornbill) kanat seslerini, Sabah’taki Danum Vadisi’ndeki gibbonların ise akşamları çığlıklarını dinleyin.

Vahşi yaşamın haricinde, doğal çevrede karşılaşabileceğiniz birçok nehir, şelale ve doğal yeryüzü şekilleri de sizleri etkileyecektir. Yağmur ormanlarına yapılacak bir seyahatte etrafı ve hayvanları gözlemlemek için herkes tüm duyu organlarını kullanmak zorundadır.  

Maceranın en önemli parçası, tüm bunların birbirleri ile nasıl uyum içinde olduğunu çözebilmektir. 

Yağmur Ormanları