Sarawak

"Hornbill'lerin Vatanı" olarak da bilinen Sarawak, Malezya'nın en büyük eyaletidir.  Sarawak'ın büyüleyici ve mistik yemyeşil toprakları karışık mağaralar sistemi, egzotik vahşi yaşamı ve el değmemiş yağmur ormanlarını içeren doğal hazineleri ile dünyanın en çok çeşit kapasiteli ve en iyi korunan ekosistemidir.  En az 28 etnik grup içeren Sarawak, değişik kültür ve hayat tarzlarını içeren bir potporüdir.

Etkinlik ve Eğlence

Sarawak yüksek hızlı spor etkinliklerinden kültürel ve renkli kutlamalara birçok etkinliğe sahiptir.  Eyalet genelinde geniş ölçüde kutlanan kültürel etkinliğin başında Gawai Festivali gelir.  Miri International Jazz Festivali ve Rainforest World Music Festivali gibi müzik festivallerinin yanı sıra Balleh Kapit ve Sarawak Regatta gibi spor aktiviteleri her sene rekor sayıda ilgi çekmektedir.

 

Sarawak'ta bulunan Uluslararası standartlarda Petra Jaya'da ki Kelab Golf Sarawak, Bintulu Golf Club, Santubong'da ki Damai Golf Course, Borneo Highlands Resort'da ki The Hornbill & Jungle Club gibi bir çok golf sahası, golfçülere hizmet vermektedir.  Damai Beach jetski, rüzgar sörfü gibi su sporlarında popüler bir nokta iken, eyaletin yeşil doğal ortamı ve parkları orman yürüyüşleri için mükemmel tercihlerdir.  Kuching'de ki Sarawak Nehir Gezisi ve Santubong'da ki Irrawaddy Dolphin Watching de en popüler ziyaretçi çeken etkinlikler arasındadır.

İlgi çeken noktaları;

  • Gunung Mulu Milli Parkı, Miri (Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı)

Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Gunung Mulu Milli Parkı, karışık mağara networkleri ve ender rastlanan jeolojik oluşumları içeren doğal harikalardan oluşan bir hazine sandığıdır. Park, güneş ayısı ve vahşi orkide gibi binlerce hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük mağara pasajı, en büyük mağara boşluğu, Asya'nın en uzun mağarası, jilet keskinliğinde kalker kayaları ve Amerika Birleşik Devletleri'nin eski Başkan'larından Abraham Lincoln'ün profilden görüntüsünü andıran bir jeolojik formasyon içermektedir.

Sarawak Odası dünyanın en büyük mağara odasıdır ve 40 adet Boeing 747 uçağını rahatlıkla içine alabilir.

 

  • Bako Milli Parkı, Kuching

 

Bako Milli Parkı nefes kesen doğal yapıları ve kaya oluşumları ile eyaletin başkentine fazla uzakta bulunmamaktadır.  Park aynı zamanda yüzlerce kuş çeşidini, Prosboscis Maymunları ve Leaf Maymunları gibi bazı ender hayvanları barındırır.

Sarawak ülkede ki eyaletlerin içerisinde en fazla milli parka sahip olan eyaletidir.

  • Kuching Waterfront, Kuching

Kuching Waterfront, bir yanda görkemli binalarının, diğer yanda nefes kesici bir deniz manzarası ile çevrilen günbatımında kıyı boyunca gezinmek için mükemmel bir yerdir.  Bu 900 metrelik yürüme yolu yakınlarında üzerinde Çin Tarih Müzesi, Sarawak Buharlı Gemi Binası, Meydan Kulesi ve Ana Pazar gibi şehrin başlıca turistik merkezleri bulunmaktadır.

  • Sarawak Müzesi, Kuching

Görkemli bir Viktorya tarzı binada bulunan Sarawak Müzesi Sarawak tarihi ve kültürlerini belgeler.  Eyaletin, etnografya, doğal tarih, el sanatları ve petrol endüstrisi ile ilgili sergileri müze, Sarawak'ın  zengin mirasına giden bir yolculuğa götürür.

  • Sarawak Kültür Köyü, Damai

"Yaşayan Müze" olarak anılan Sarawak Kültür Köyü, Sarawak'ın birçok etnik grubunun geleneksel yaşam tarzları ve hayatlarını sergiler.  Santubong Dağı eteklerinde yer alan bu cazibe merkezi aynı zamanda Rainforest Müzik Festivali'nin de mekanıdır.  Buradaki etkinlikler içerisinde günde iki kez gerçekleşen kültür performansları vardır.

Alışveriş

Sarawak etnik el sanatları ile, daha da özele inersek renkli Sarawak boncukları ve Pua Kumbu tekstili ile ün salmıştır.  Farklı değişik tasarımları ile Sarawak vazoları da ilgi çeken diğer el sanatı hediyeliklerindendir.  Kültürel hediyelik parçaları bulabileceğiniz en iyi yerler arasında Main Bazaar, Kuching Waterfront Bazaar, Jalan Tabuan'da ki Sarakraf Pavilion, Round Tower'da ki Sarawak Handicraft Centre, Jalan Padungan, Jalan Penrissen ve India Street bulunmaktadır.  Kuching'de bulunan The Spring Mall, Riverside Majestic Shopping Complex, Hills Mall ve Boulevard Shopping Complex gibi alışveriş merkezlerinde bulunan dükkanlar ise daha çok markalı ürünlerin satıldığı yerlerdir.

Yiyecek

Sarawak'ın yerel sunumları egzotik ve lezzetlidir.  Laksa Sarawak, Mee Kolok, Bubur Pedas, Manok Pansoh, Sarawak Layer Cake, Umai, Tabaloi ve Ikan Terubok Masin gibi yemekler kaçırmamanız gereken tatlardandır.  Sarawak ayrıca biber, ananas ve üst kalite Swiftlet yuvaların büyük üreticisidir.  Damai ve Santubong bölgeleri gibi kıyı kesimlerde bolca deniz ürünü bulunmaktadır.  Kelabit Highlands Bario pirincinin üretilmesi konusunda uzmanlaşmışken, Ba Lelalan Highlands'de elma üretimi ağırlıktadır.  Kuching aynı zamanda geniş ölçüde uluslararası mutfaklara ait tatlar sunar.