L A N G K A W I

Kedah’ın İncisi

Langkawi Yarımada Malezya’nın kuzey batı kıyısında bulunan ve ana karada ki Kuala Perlis’e 30km. Kuala Kedah’a ise 51 km. uzaklıktaki 99 tropikal adadan oluşan bir adalar topluluğudur. Ana ada Pulau Langkawi olarak bilinir. Adalar, devler, devasa kuşlar, savaşçılar ve prensesler ile dolu birçok mit ve efsane ile doludur.

Doğal bir cennet olan adalar büyük ihtimalle Güney Doğu Asya’da başka hiçbir yerde rastlanamayacak güzelliktedir. Güzel kumsalları, gerçek bir dinlenmeyi getiren güneş dolu günler ile doludur. Adaların etrafındaki temiz kristal suları dinlenme aktiviteleri ve su sporları için idealdir. Suların altındaki yaşam ise dalış meraklılarını cezp eder.

Langkawi, güzel jeolojik miras olan çarpıcı manzaraları, karstları, mağaraları, deniz kemerleri, yığınları, glasiyal sarkıtları ve fosilleri ile UNESCO tarafından Jeopark statüsüne getirilmiştir. 500 Milyon yıl kadar eskiye uzanan jeolojik tarihi ile adalarda çok özel kaya oluşumları vardır ve bunlar insanın aklını karıştırıp hayal gücünü harekete geçirir.

Langkawi her şey ve hiçbir şey yapmamak için mükemmel bir noktadır. Doğa kaynaklı aktivitelerin veya basitçe kumsalda tembelleşmenin tadını çıkartın. Aynı zamanda etrafı gezmek isteyenler için de birçok benzersiz güzellik bulunmaktadır. Kibar gülümsemeler ve sıcak karşılamalar kısa zamanda sizi büyüleyecektir. Başka yerlerde yaşanamayacak tatiller için Langawi’ye gelin.

Langkawi Haritası

İlk Durağınız – Kuah

Kuah, Langkawi adasının güneydoğu ucunda bulunan ve Kuah iskelesi ile komşu adalara bağlayan adanın ana yerleşim yeridir. İki devin birbirleriyle kavga ederken devasa bir köri, kabını düşürdükleri yer bugünkü kasabanın bulunduğu yerdir. Bu yüzden kasabaya Malayca’da “Sos” demek olan Kuah denmektedir.

Eskiden 3-4 sokaklı ufak bir kasaba olan Kuh bugün otelleri, alışveriş ve ticaret yerleri ve bugünkü şehirlerin aksine gürültüsüz ortamı ile gelişmekte olan bir kasabadır. Kuah tütün, likör, kozmetik ve elektrikli aletler gibi birçok ürünü gümrük vergisiz, çok çekici fiyatlara sunmaktadır.

Kartal Meydanı (Eagle Square) veya Dataran Lang, Langkawi’ye deniz yolu ile gelen ziaretçiler için çok önemli bir noktadır. Kuah iskelesinin hemen yanı başında bulunan ve ana noktalardan biri olan bu meydanda devasa boyutlarda muhteşem bir kahverengi kartal heykeli, tam da uçmaya başlamak üzere gibi konumlandırılmıştır. Yerel bilgilere göre Langkawi ismi kartaldan gelmektedir. Eski Malayca da “kawi” kızılımsı kahverengi, “helang” ise kartal anlamına geliyordu. Kısaca Langkawi “kızılımsı kahverengi kartal” demektir.

Meydan görsel havuzlar, köprüler, kapalı teraslar ve kiremitten yapılma kemerler ile çok güzel planlanmıştır. Meydan akşamları iyi aydınlatılmakta ve denizden gelenlere dramatik bir görüntü vermektedir.

 

Taman Legenda - Legends Park (Efsaneler Parkı)

 

Yerel çiçeklerin açtığı, bitkilerin ve meyve ağaçlarının bulunduğu güzel bahçelerden oluşan görsel bir güzellik noktasıdır. 205 dönüm araziye kurulan bu parkta bu bölgedeki mitleri ve efsaneleri ve her biri birbirinden farklı hikâyeler anlatan 17 anıt bulunmaktadır.

Kumsallar ve Deniz Gezisi

Pantai Kok, Cenang, Tengah, Datai

VE BURAU BAY Langkawi’nin gündüzleri güneş geceleri sakinlik ile dolu inanılmaz kumsallarından sadece birkaç tanesidir. Birinci sınıf otellerden rahat sayfiye evlerie kadar konaklama imkânı vardır. Enerjisi yüksek olanlar için çok çeşitli su sporları eğlence ve heyecan için bire birdir. Otellerde ki ve dışarıdaki değişik atmosferlere sahip restoran outletler farklı yemekler yeme imkanı sunar.

Deniz Gezileri Langkawi’nin nefes kesen manzaralarını görmek ve rahatlamak için en güzel yollardan biridir. Tekneniz adalar arasında ki kanallardan geçerken güneşin sıcaklığını ve rüzgarın tatlı esintisini birlikte hissedersiniz. Dayang Bunting ve Beras Basah adalarına gidip dönmek yaklaşık dört saat sürer. Alternatif olarak bir tekne kiralayarak muhteşem gün batımını kokteyl eşliğinde izleyebilirsiniz. Barbekülü yemekler, snorkel gezileri ve diğer adalara uğrayarak yapılabilen özel programlar da mevcuttur.

Tanjung Rhu

Langkawi adasının kuzey koyunda yer alır. Oldukça sakin bir nokta olan buradaki kumsallar yakındaki adaların nefes kesen görüntülerine eşlik eder. Gelgitler esnasında buadalara yürüyerek gidilebilmektedir.

Doğanın en güzeli Langkawi’de

Pulau Payar Marine Park

Malacca boğazının kuzeyinde yer alır.Pulau Payar, Pulau Lembu, Pulau Segantang ve Pulau Kaca adalarından oluşur ve Langkawi adasının 19 deniz mili güneyindedir.

Bu Deniz Parkı deniz hayatı ve bitkileriyle tam bir takım oluşturmaktadır. Snorkel, dalış ve yüzme için en idela yerlerden biri olduğu için, Langkawi’deki adaların içerisinde en popüler ada Pulau Payar adasıdır. Çok renkli yumuşak mercanlardan oluşan Mercan Bahçesi (Coral Garden) büyüleyici dalış alanlarındandır.  

Ziyaretçiler katamaran veya süret teknesi ile Kuah iskelesinden Pulau Payar adasına gelebilirler. Katamaranlar yaklaşık 45 dakika içerisinde adaya gelirlerken sürat tekneleri 1 saat kadar bir sürede adada olurlar. Katamaran hizmetini 1 gün önceden rezerve etmek tavsiye edilir. Deniz Parkına giriş ücretlidir. Pulau Payar Deniz Parkı ile ilgili daha fazla bilgi için Unit Taman Laut Negeri Kedah ( Kedah Eyaleti Park Birimi) ile 604 733 9086 nolu telefondan irtibata geçiniz.

Güney Doğu Asya’nın ilk Jeoparkı

    

Malezya’nın ilk Jeopark bölgesine sahip olan Langkawi bölgesinde birçok jeosit alanları bulunmaktadır. Mat Chincang Cambrian ülkedeki en eski jeolojik oluşum olarak bilinir ve Langkawi’deki 3 jeolojik orman parklarından biridir. Kilim Karst da, neredeyse dikeyden hafif eğimli karstik tepelere kadar muhteşem bir görsel sunar. Dayang Bunting Geoforest Park’da ise iyi kalite mermer bulunur.

Hamile Bakire Gölü

 

Özel olarak verilmiş adı ile Tasik Dayang Bunting, esrarengiz geçmişi ve muhteşem tabiatı ile sizi mutlaka etkileyecektir. Langkawi’nin en büyük tatlı su rezervi bir prens ile evlenen peri prensesinin aşklarının efsanesi ile anılır. İlk çocuğu doğumdan hemen sonra ölen peri prensesi üzüntüsünden ötürü çocuğunu gölün kristal renkli sularına gömer. Dünyadan ayrılmadan önce bu suları kutsar ve buraya giren her kadının daha sonra hamile kalmalarının sağlanmasını sağlar. Göle ulaşmak için önce Hamile Bakire adasına gitmek ve daha sonra orman rezervi arasından küçük bir gezi yapmak gerekecektir. 

Ngai Kilim

Langkawi’ye gelen maceracı ziyaretçilere unutulmaz hatıralar sağlayacak muhteşem yerleri sunar. Dünyadan kaçmak isterseniz Kilim Doğa Parkı’na yapılacak bir bot gezisi sizi inanılmaz doğa güzellikleri ile baş başa bırakacaktır. 100 kilometre kare bir alana dağılmış olan bu çok iyi korunmuş park alanı mangrove ormanları, beyaz kumsallar ve mavi sular içermektedir.

Sakin esintili nehir yolunda parkın su altı yaşamlarına tanıklık ederken sarkan Bogak Ağaçları gibi bitki yaşamını da görebilirsiniz. Kahverengi kartallar, ağaç yengeçleri, iguanalar ve makaklar yol boyu görsel çevreye renk katarlar. Mangrove ormanının bataklık ve deniz bölgelerinden yükselen kireç taşı formasyonlarını benzersiz görüntüsünün seyrinin keyfine varın. Bu jeolojik harikalara Borobodur Tapınağı, Fil Taşı ve Sarkık Bahçeler de dahil olur.

Balık Çiftliği Duvarındaki Delik

 

Kilim nehri iskelesinden 10 dakikalık bir bot yolculuğu ile ulaşılan bir yerdir. Balık çiftliğindeki stringrayleri elinizle beslemeyi deneyin. Kilim mangrove bölgesindeki 1309 hektarlık alandaki bu çiftliklerde stringrayler günde yarım kilo balık ile beslenmektedirler.

Durian Perangin Şelaleleri

Dinlenme ve piknik için uygun bir yerdir. Bu 14 basamaklı şelale Kuah’ın kuzeyinde kalır ve yağmur ormanı içinde yapılacak kısa bir trekking ile ulaşılabilen mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Yedi Kuyular veya Telaga Tujuh

      

Langkawi’nin kuzey batısında bulunan jeolojik bir mucizedir.Şelaleye bu ismin verilme sebebi şelaleden gelen suların yedi ayrı gölcük oluşturmasındandır. Doğal ortama mistik bir dokunuş ekleyen ise canlı yeşil renkle bölgeyi kaplayan ormandır. Efsaneye göre periler bu sularda yıkanmak için bu göllere gelirlermiş.

Mağaralar

Langkawi’nin gezilmesi gereken bir başka doğal güzellkleridir ve bunların içerisinde Tanjung Rhu’dan 30 dakikalık bot gezisi mesafesinde bulunan Gua Cherita da bulunmaktadır. İçlerinde mistik ve romantik hikayelerin türemesine sebep olan ilginç kaya oluşumları bulunmaktadır.

Mangrove ormanının kalbinin ortasında konuçlanmış olan Gua Kelawar, bir başka ilgi çekici mağaradır. Ahşap bir platform ziyaretçilerin mağaraya kolay giriş yapmalarını sağlar. Kuah’tan bot ile 45 dakika mesafede bulunan Gua Pasir Dagang mağarasının içine sığ bir akıntı gider. Mağaraya yapılacak bir bot gezisi başlı başına bir maceradır. Mağara gezileri için rehberlik hizmeti ayarlanabilir.

Zengin Ada Kültürü

CRAFT CULTURAL COMPLEX havalimanından 30 dakika, Kuah kasabasından ise 45 dakikalık bir mesafede Teluk Yu bölgesinde Langkawi’nin kuzey sahilinde bulunur. Gümüş kakmacılığı ve el işi batik gibi eşsiz Malezya el işçiliklerinin bulunduğu bu güzel kompleks denize hakim bir tepenin üstüne kurulmuştur.

ORIENTAL VILLAGE

   

ayrı bir güzellik olan Brau Koyu’na hakim bir alanda kurulu olan bölgenin en benzersiz alışveriş ve yemek bölgesidir. Resort gümrüksüz alışveriş konsepti üzerine özel olarak kurulan Oriental Village, Asya mutfağının güzel örneklerini sunan temalı restoranlara da sahiptir. Havalimanından 15 dakikalık bir mesafededir.

ATMA ALAM Batik Sanat Köyü, Malezya Kültür ve Sanatını ön plana çıkartan ve Padang Matsirat’ta bulunan Langkawinin orijinal sanat köyüdür. Bireyselveya grup olarak batik atölyesinde denemelerde bulunmaya hoş geldiniz. Orijinal Batik ve yağlı boya resimler satılmak içindir ve özelikle bazı taleplerde bulunulabilir. 

AIR HANGAT VILLAGE Kuah’ın 14 km kuzey batısında bulunmaktadır. Bu modern kompleks bölgenin efsanelerine kaynak olan yakındaki riverstone’un hemen yanındaki 3 katli fıskiyenin yanındadır ve ılık ve verimli bir suyu vardır.Buradaki yöresel kültürün ve hediyelik dükkanlarının keyfine bakın.

Yapılacak Şeyler, Görülecek Yerler  

Langkawi’de sizi deniz, güneş ve denizde açılmanın haricinde daha birçok aktivite beklemektedir. Dağ yürüyüşleri, mangrovelar arasında kayıkla gezme, kış gözlemleme ve ormanda yürüyüş bunlardan sadece birkaç tanesidir.Daha maceracı olanlar için, salınan ip köprüler, yüksek ağaçlar arasında heyecan yaratıcı anlar yaşatabilirler. Bu ip köprüleren göreceğiniz manzara tam bir şaheserdir. Farklı bir şeyler için yemyeşil yağmur omanlarında at sürmeyi deneyebilirsiniz. Serin dağ esintisinin eşlik edeceği bu gezide kauçuk tarlalarının, golf sahalarınındeğişik bikri türlerinin yanından geçersiniz. Kumsalda at sürme imkânı da vardır.

GALERIA PERDANA Kuah kasabasının 11 km kadar uzağındadır ve eski Başbakan Tun Dr. Mahathir Mohamad ile eşi Tun Dr. Siti Hasmah bt Mohd Ali’ye hediye edilen 2,500’den fazla armağan ve ödülün sergilendiği bir galeridir. Galeri de içerisinde kristaller ile deri, gümüş, bakır, pewter, seramik ağaç ve camdan yapılma hediyeler bulunmaktadır. Aynı zamanda müzik enstrümanları, İslami sanatlar ve el işçiliği, tekstil ve silahlar bulunmaktadır. Galerinin tavanını süsleyen islamik mimari tasarımlardan sii etkileyecektir.

LAMAN PADI LANGKAWI

Malezya’nın en eski tarım endüstrisi olan çeltik tarlalarının tarihi, geçmişi ve gelişimini öne çıkartır. Burada ilgi çekenlerin arasında eski parçaların, fotoğraf ve çizimlerin sergilendiği pirinç müzesini görebilirsiniz. Biraz daha doğal olmak isteyenler yeni veya eski metodla çeltik dikebilir. Burada aynı zamanda pirinci ana malzeme olarak kullanan ve birçok Malay reçete ve tarifine sahip bir restoran bulunmaktadır.

KOTA MAHSURI ünlü ve tarihi geçmişinden ötürü adanın gelecek kuşaklar için saklanan önemli bir noktasıdır.Kuah’tan 12 km. mesafede bulunan bu yer, iyi kalpli bir bayanın haksız yere kocasını aldatmak ile suçlanan Mahsurinin mezar anıtının bulunduğu yerdir. Rivayete göre cezası ölüm olarak verilen Mahsuri’nin kanı, masumiyetinin simgesi olarak beyaz akmıştır. Ölmek üzere iken Mahsuri, adaya 7 nesil boyunca kıtlık ve zorluk laneti okumuştur. Gerçek ya da hikaye, bu nesiller geçmiş ve şu an LAngkawi bolca turistin geldiği bir yer olmuştur. Ziyaretçiler burada bulunan müzede Mahsuri’nin efsanesini anlatan bir tercüme bulabilirler.

BUFFALO PARK LANGKAWI

   

başka bir yerde görülemeyecek, Nyior Chabang Kampung yakınında bulunan bir yerdir. Burada Anok veya Bufalolara binin, elle besleyin ya da süt sağın. Burada aynı zamanda Bufalo sütünden yapılan çeşitli ürünlerin tadına da bakabilirsiniz.

MARDI AGRO TECHNOLOGY PARK tarımsal teknoloji bilgi merkezidir ve ileri teknoloji sebte tarlaları ile dinlenme alanlarını kapsar. Burada iken, 20 çeşit tropikal meyve ağacının bulunduğu tropikal meyve bahçesini görmeden geçmeyin.

LANGKAWI CABLE CAR (Teleferik) ile Gunung Mat Chincang dağının tepesine uzana eğlenceli bir teleferik gezisi yaşayın.Ziyaretçiler Andaman Denizi ve Langkawi adalar topluluğunun inanılmaz seyrinin haricinde dik yamaçların ve izole ormanların şahane görüntülerini de kaçırmamış olurlar. Malezya Rekorlar Kitabına göre 919.5 metrelik uzunluğu ile “En uzun serbest dönüş tek ipli teleferiği” ünvanına da sahiptir. Aynı zamanda 42 derecelik açısıyla yine dünyanın en dik teleferiklerinden birisidir.

Orta ve Tepe istasyonlarında panoramik görüntünün keyfine varmak isteyen ziyaretçiler için yürüme ve gözleme platformları mevcuttur. Buradaki bir başka etkileyici yer ise 125 metre uzunluğundaki süspansiyon köprüdür. İleri mühendislik ürünü olan bu eğimli köprü istasyon ile mat Chincang dağ alanını birbirine bağlamaktadır. Teleferik Kuah’tan 30 dakikalık mesafede Oriental Village içinde Brau Bay noktasındadır. Teleferik gezisinden sonra oriental village’den hediyelik alabilirsiniz.

UNDERWATER WORLD LANGKAWI

   

Su altı dünyası adanın zengin sualtı güzelliklerinin sergilendiği bir hazine sandığı gibidir. Popüler bir kumsal olan Cenang Kumsalı’nda bulunan bu akvaryum 5000’den fazla su altı canlısının 100 den fazla su tankında sergilendiği bir mekandır. Köpekbalıkları, Stringrayler, Mürenler ve Yeşil Kaplumbağaların sergilendiği ana devasa tank buranın öne çıkan noktasıdır ve ziyaretçiler 15 metrelik bir tünel içerisinde yürüyerek bu muhteşem canlıları beslenme zamanlarında seyredebilirler.

Yeni kanadında, ziyaretçiler akvaryuma eklenen yeni canlıları, penguen ve fokları görebilirler. Sub Antartik Rockhoppers ve Afrika’nın siyah ayaklı türleri burada sergilenen penguenler arasındadır. İlk bölümdekiler 11:30 ve 15:30 saatlerinde ikinci bölümdekiler 09:30 ve 14:30 saatlerinde beslenmektedir. Değişik bir deneyim için bu saatlerde gelmeye çalışın. Bu yeni bölüm aynı zamanda adanın sualtı yaşamını gösteren 3D bir salona da sahiptir.

Crocodile Adventureland

LANGKAWI veya Taman Buaya, Kuah’tan 32 km ötede Kubang Badak’tadır ve değişik türlerden 1000’den fazla timsaha ev sahipliği yapar. Burada ziyaretçiler doğal ortamlarına çok yakın yerlerde tutulan bu timsahların birbirleriyle oynaşmalarını ve beslenmelerini görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

LANGKAWI WILDLIFE PARK

2500’den fazla kuşa ve 150’den fazla egzotik kuş ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Asya’nın ilk tamamen kapalı yürüme yollu hayvan parkıdır. Burada hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

Langkawi’de denize açılma

ROYAL LANGKAWI YACHT CLUB (RLYC) Kuah  İskelesine yürüme mesafesinde olan, güzel bir kulüp binası bulunan seçkin bir mekandır. 60 Metrelik mega yatlar da dahil çeşitli türde tekneleri ağırlamaya yönelik hazırlanmış 51 yanaşma alanı olan tam teçhizatlı bir marinası bulunur. Seçkin hizmetlere sahip olan marina da denize nazır bir havuz, jakuzi ve sauna, derin deniz balık avlama merkezi speedboat servisleri, jetskii servisleri ve yat kiralama hizmetleri bulunmaktadır. Marina’nın lüks yat motoru Putri Maimunah’ı kiralayarak güzelim Langkawi adasında gün batımında denizden seyredebilirsiniz. Akşam yemekleri için RLYC dinlendirici bir ortamda soğuk bir şeyler içme ve güzel bir yemek yeme için ideal bir yerdir. İster sahildeki Charlie’s Place de istersenizde Captain’s Deck restoranında yemeğin tadına varabilirsiniz. RLYC halka açık bir kulüptür ve aynı zamanda her sene düzenlenen Royal Langkawi Uluslararası Regatta’nın da organizatörüdür.

TELAGA HARBOUR PARK Petronas ve Perdana ismiyle rıhtımları, liman ofisi ve gözlem kulesi olan bir yerdir. Aynı zamanda bir banka ve intenet bağlantılı bir iş merkezi bulunmaktadır. 27 akrelik bir alana kurulan bu yer denize açılmak isteyenlere hizmet eder. Bazı alanları tekneleri bağlama için kirlanabilmektedir.

REBAK ISLAND

Resort Langkawi’inn Cenang Kumsalının hemen karşısına düşen ve bir ada üzerinde tek başına bulunan yegane kuruluşudur. Burası güvenli ve korunan bir marinaya, lüks bir resorta ve tekneler için tamir ve servis alanına sahiptir.

AWANA PORTO MALAI LANGKAWI

Akdeniz mimarisi stili ce okyanus ötesi seyahat eden tur gemileri ile bilinir. Bir otel, restoranlar, küçük bir marina ve sahil boyunca uzanan dükkanları vardır. Bazı tekne turları buradan başlangıç yaparlar ve çevredeki adalara gün batımı turları popülerdir.

ADADA CANLI AKSİYON

Langkawi uluslararası spor etkinlikleri açısından muhteşem bir üne sahiptir. Nabzınızı hızlandıracak bu aktivitelere katılan binlerce kişiden birisi de siz olun.

The Langkawi International

Maritime and Aerospace Exhibition

(LIMA) her iki yılda bir Langkawi’de düzenlenmektedir. Bu etkinlik ileri teknoloji askeri malzemeler ve ekipmanlar ile ön plana çıkar. Genelde Aralık ayında düzenlenir ve bir hafta boyunca devam eder. Daha fazla bilgi için www.limamaritime.com.myadresini ziyeret edebiliriniz.

The Royal Langkawi International

Regttaprestijli bir yelken etkinliği olarak ilk başladığı yıl olan 2003 yılında 60 yat ve 400 katılımcıyı ağırlamıştı. Maleya’nın batı kıyılarında ki ve Tayland’daki son yarış olarak dzenlenen bu etkinlik yarış sezonunun kapanışı olarak bilinir. Daha fazla bilgi için www.langkawiregatta.comadresine başvurabilirsiniz. 

The Raja Muda International Regtta Malezya’nın en uzun süredir düzenlenen ve eğlenceli bir yarış ortamı sunmayı amaçlayan yat regattasıdır. Yarışçılar Kuala Lumpur yakınlarında ki Port Dickson’dan yola çıkar ve Pangkor ile Penang adalarında durakladıktan sonra 7. Günde Langkawi’de yarışı bitirirler. Mlaezya Yatçılık Federasyonu’nun organizesinde gerçekleşen bu etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için www.rmir.comadresine bakabilirsiniz.

Le Tour de Langkawi, bölgenin en zorlayıcı bisiklet etkinliklerinden birisidir. Dünyanın önde gelen bisikletçilerini burada izleyebilirsiniz. Kültürel danslar, şenlikler, gösteriler ve çeşitli şovlar bu presijli etkinliğe eşlik ederler. Daha fazla bilgi için www.tdl.com.myadresinden bilgi alabilirsiniz.

M.I.C.E (Meetings, Incent i ves, Conventions and Exhibitions) Hizmetleri

Mahsuri International Exhibition Centre (MIEC) uluslararası etkinlikler için popüler bir yerdir. Aynı zamanda Malezya’nın en büyük Toplantı ve organizasyon merkezlerinden biridir. Padang Matsirat bölgesinde Langkawi Uluslararası Havalimanı’na yakın çok stratejik bir noktadadır.     

ALIŞVERİŞ VE YEMEK

  

Langkawi duty free alışveriş ürünleri bulundurduğundan alışveriş için en uygun yelerden biridir. Alışveriş ile ilgi birçok yer Kuah kasabasında veya çevresinde bulunur. İyi bir alışveriş seansına başlamak için en uygun yerlerden birisi modern Langkawi Mall’dur. Langkawi Fair Shopping Complex ve Jetty Point Duty Free Complex parfüm, kozmetik, deri kıyafeler, spor malzemeleri, bayan aksesuarları, konfeksiyon, likör ve sigara gibi bir çok çeşitte ürünün satıldığı noktalardır.

Ada, yerel, Çin, Hint, Thai, Japon, Uluslararası ve Orta Doğu mutfaklarının güzel örnekleriyle özellikle taze deni ürünlerinden yapılmış yemekleri ile de oldukça ünlüdür. Baharatlıdan tatlı Langkawi de hepsi bulunur. Salınan almiyelerin eşlik ettiği temiz açık hava restoranlarda sahil kenarında yemek yemenin keyfi başka olur. Benzersiz bir yemek için loş ışıklı ahşap yürüme yolunda bir mangrove bataklığından geçerek inanılmaz bir restorana ulaşın.

Yerel tatları tatmak isteyenler ise Cenang Kumsalı, Siyah kumsal veya Kuah merkeze gitmelidir. Burada ziyaretçiler yerlilere karışabilir ve hareketli saatler yaşayabilirler. Sevdikleriniz için bir batik kıyafet ya da el sanatı satın alın. Başka bir yere gitmeden önce yerel lezzetlerin tadına bakmayı unutmayın.

Sualtı Dünyası veya Teleferik bölgelerine giden ziyaretçiler de buralarda satılan pewter, kristal ve camdan yapılma el sanatlarına sahip olabilirler. Ziyaretçiler 48 saat kalmaları şartıyla ana kıtaya 1 karton sigara veya bir şişe içki götürme hakkına sahiptir. Birçok Kuah dükkanında kredi kartı geçmektedir. 

Cruises

Langkawi’ye tatile gelmenin bir başka güzel yolu ise Cruise gemileridir.  Langkawi’ye gelen cruise gemilerinin gelişleri ve süreleri değişkenlik göstermektedir. Gemilere biniş yapılan limanlar Singapur ve Port Klang limanlarıdır. Bilgi, ve paketler için Yetkili Acentenize  danışın.

Önemli Bilgiler

İklim ıllık sıcaklık ortalaması 24 ila 33 derece arasında değişir. Kasım Aralık arası kuru sezondur.

Tatil günleri  Resmi daireler Cumaları kapalı ama pazarları açıktır.

Bankalar ve döviz büroları  Bankalar ve döviz ofisleri Kuah kasabasındadır. Bankalar 09:30 – 16:00 arası Pazartesi’den Cuma’ya açıktırlar. Yabancı paralar otellerden bankalardan ve havalimanlarından çevirilebilir.

Sağlık Hizmetleri  Langkawi hastanesinde 24 saat sağlık hizmeti vardır.