Sabah

Bir çok doğal harika ve çekiciliği içinde barındırır.  "Rüzgarın Altındaki Topraklar" olarak da bilinen eyalet büyüleyici tropikal adalar, yemyeşil bakir yağmur ormanlarından oluşur ve eko-maceracılar için mükemmel bir bölgedir.  Sabah belki de ençok ikon haline gelmiş Kinabalu Dağı ile tanınmasına rağmen, Sipadan adası dünyanının en çok bilinen dalış cennetlerinden biridir. Kültür ve geleneksel zenginliklere sahip Sabah'ta 30 ayrı etnik grup bulunur. 

İlgi çeken noktalar;

  • Mount Kinabalu, Kinabolu Parkı  (Malezy'nın ilk UNESCO dünya Mirası Alanı)

Deniz seviyesinden 4.095,2 metre yüksekliğindeki  Güneydoğu  Asya'nın en yüksek zirvelerinden biri olan Kinabalu dağı, Kinabalu Parkı'nın merkezinde yükselir ve odak noktasını oluşturur.  Kinabalu Dev Kırmızı Sülüğü ve Paphiopedilum Terlik Orkide gibi endemik türlerin de dahil olduğu bu UNESCO Dünya Mirası Alanı çok sayıda bitki ve hayvan türünün şaşırtıcı çeşitlilik gözler önüne seren, ekolojik hazinelere sahip bir harikalar diyarıdır.  Parkın dağın tepesinden görünümü benzersiz güzellikte ve zor olan inişe değer bir görüntüdür.

                                  

  • Tunku Abdul Rahman Parkı, Kota Kinabalu

Pulau Gaya, Pulau Manukan, Pulau Mamutik, Pulau Sapi ve Pulau Sulug adalarından oluşan Tunku Abdul Rahman Parkının turkuaz rengi kristal suları, mercan ve sualtı yaşam türleri ile doludur.  Eko-turistler arasında popüler olan parkın nispeten sığ olan kıyı kısımları snorkelciler ve acemi dalgıçlar için mükemmeldir.  En büyüğü en renklisi Pulau Gaya olan beş adanın her biri farklı flora ve faunaya sahiptir.

                                       

Alışveriş    

Pasar Tamu adı verilen Açıkhava haftasonu pazarları, gıdadan el sanatlarına birçok ürünün satıldığı eşsiz bir kültürel deneyim sunar. Kota Belud'daki Pasar Tamu en popülerindendir.  Aynı zamanda çeşitli etnik hediyelikler ve el sanatları Gaya Street, KK Handicraft Centre, One Stop Handicraft Street Asia City, Kadaiku ve Wawasan Plaza Handicraft gibi noktalardan alınabilir.

Kota Kinabalu'da 1 Borneo Hypermall, Karamusing Complex, Suria Sabah Shopping Complex, Warisan Square, Centre Point KK, Wisma Merdeka, KK Plaza ve Wawasan Plaza gibi modern alışveriş merkezleri vardır.  Wisma Merdeka'nın 2.Katında ilginç antika dükkanları bulunurken, Karamunsing Kompleksi ise daha çok bilgisayar ve IT ürünlerinin bulunduğu bir yerdir.

 

 

Yiyecek

Sabah'ta yemek maceralı bir yolculuktur.  Oldukça fazla özel baharatlara rastlayabilirsiniz. Başta Kota Kinabalu olmak üzere büyük şehirlerde yerli spesiyalitelerin ve yerel lezzetlerin ötesinde kontinental ve oryantal mutfaklarda mevcuttur.  Tuaran Mee, Ambuyat, Hinava, Tuhau ve Kelupis denenmesi gereken otantik tatlardır.  Sabah taze deniz ürünleri için de popülerdir. Bu lezzetli yemeklerin ardından Sabah çayı veya bir fincan aromatik Tenom Kahve'si içebilirsiniz.

Etkinlik ve Eğlence

Sabah prestijli bir çok geleneksel etkinliğin mekanıdır.  Mount Kinabalu International Climbathon, Sabah Dragon Boat Race, Borneo Safari ve Borneo International Marathon gibi büyük spor etkinlikleri her yıl binlerce ziyaretçi çelmektedir. Sabah Fest, Kota Belud Tamu Besar, Kaamatan Festival ve Sabah International Folklore Festival diğer ilgi çeken etkinlikler arasındadır.  Golfçüler ise Kota Kinabalu'da ki Beaufort, Kudat, Tawau ve Kundasang Golf sahalarından faydalanabilirler.  Sabah aynı zamanda Sutera Harbour Marina, Kinabalu Yacht Club gibi iyi düzenlenmiş marina ve yat kulüpleri ile Güney Doğu Asya'nın en iyi yelkencilik merkezlerinden biridir.

 

                   

Sabah