Malezya’nın Etkileyici Başkenti

Kuala Lumpur’a HOŞ GELDİNİZ!

Kuala Lumpur veya KL renkli kültürlerin ortasında bulunan modern bir metropoldür. Asya'nın en canlı şehirlerinden Biri olan KL, farklı ve büyüleyici bir karakter sahiptir. Ziyaretçiler, ülkenin dünyaca ünlü simgelerinden biri olan Petronas İkiz Kuleleri tarafından karşılanırlar. Şehrin silueti Mağribi tarzı eski binaların,  yeni ve ışıltılı gökdelenler ile yan yana bulunduğu bir kontrasttır.

Bu modern şehrin dünya standartlarında konaklama tesisleri vardır ve prestijli uluslararası etkinlikler için uygun bir mekândır.

KL’in ses ve renklerinin - büyüleyici kültürünün, ilgi heyecan verici yerlerinin, iyi korunmuş miraslarının, büyük ve temalı alanlarının keyfini çıkarın. Yıl boyunca var olan etkinlikler ve festivaller, dayanılmaz alışveriş imkânları, lezzetli yiyecekleri ile KL kaçırılmaması gereken bir bölgedir.

Etrafı Görmek

KL’de yapacak ve görecek çok şey var. Şehir mimari şaheserler, peyzajlı parklar, savaş öncesi binalar ve daha birçok çekiciliği içinde barındırır. Birçok alana KL’in iyi tasarlanmış ulaşım ağları ile ulaşabilir veya KL Hop on Hop Off otobüs turlarını kullanabilirsiniz.

PRESTİJLİ SİMGELER

Petronas İkiz Kuleler, Kuala Lumpur Şehir Merkezi

451,9 metre yükseklikte, tüm ihtişamıyla duran Petronas İkiz Kuleleri modern Malezya’nın dünyaca bilinen bir ikonudur.  Cam ve metalden oluşan bu muhteşem yapıt Kuala Lumpur Şehir Merkezi’nin veya kısaca KLCC’nin başyapıtıdır ve bir kongre merkezini, Kuala Lumpur Kongre Merkezi’ni, bir alışveriş merkezini, beş yıldızlı bir oteli, kusuruz peyzajı ile Kuala Lumpur Şehir Merkezi Parkı’nı barındırmaktadır.  Burayı ziyaret ettiğinizde 41. Kattaki bağlantı köprüsünü gezebilir ve 86. Kattaki gözlem noktasını görebilirsiniz.

KL Kulesi, Jalan Puncak, Off Jalan P.Ramlee

KL Kulesi ülkenin önde gelen ve belirgin binalarından biridir. Bukit Nanas üstünde kurulu olan bu telekomünikasyon kulesi dünyanın en uzun 7. Kulesidir. 421 metre yukarıdan KL’in baş döndürücü manzarasının keyfine varın.

Istana Negara (Milli Saray), Jalan Duta

Milli Saray

Istana Negara veya Milli Saray, Malezya Kralı’nın resmi ikametgâhıdır. Bu Kraliyet binası Jalan Duta üzerindedir ve resmi olarak Kasım 2011 yılında Jalan Istana’daki eski saray yerine Kraliyet Sarayı ilan edilmiştir. Saray geleneksel Malay mimarisi ile İslami sanatın birleştirildiği, Terangganu ve Kelantan bölgelerinin ünlü heykeltıraşları tarafından yapılmıştır. Saray 22 kubbe ile taçlandırılmış olup en büyüğü 40 metre yüksekliktedir. Kubbelerin iki tanesi betel yaprağı motifleri ile süslenmiştir ve geceleri sadece parlamaz aynı zamanda farklı ışık açılarında renk değiştirirler.

Not: Sadece dışarıdan ziyaret edilebilir.

MİRAS ALANLARI

KL’in uzun ve renkli tarihi geride, birçok yabancı kültür etkileşimlerini de içeren muhteşem miras alanları bırakmıştır. En önemli miras bölgelerinin başında Bağımsızlık Meydanı (Merdeka Square) , Market Square, Chinatown (Çin Mahallesi), ve Jalan Tunku Abdul Rahman’dır. 

MERDEKA SQUARE, Dataran Merdeka (Bağımsızlık Meydanı), Jalan Raja

Dataran Merdeka veya Bağımsızlık Meydanı, şehrin miras alanlarını gezmeye başlamak için güzel bir noktadır. 31 Ağustos 1957 tarihinde burada dalgalanmakta olan İngiltere bayrağı indirilmesi Malezya’nın koloni yasalarından kurtulmasını ve bağımsızlığı elde ettiğini işaret eder. Zaten Malaycada bağımsızlık anlamında olan “Merdeka” adını bu sebeple almıştır. 100 metre yüksekliğindeki dünyanın en uzun bayrak direği bugün gururla Malezya bayrağını dalgalandırmaktadır. Buradaki meydan eskiden de Kuala Lumpur’un önemli bir alanı idi ve resmigeçitler ile kriket maçlarına ev sahipliği ederdi. Günümüzde ise güzel bir peyzaj mimarisinin eşliğinde teraslar ve fıskiyeleri barındırmaktadır. Bağımsızlık meydanı günümüzde de bağımsızlık kutlamalarına ve sokak festivallerine ev sahipliği yapar.

Royal Selengor Club, Jalan Raja

Bağımsızlık Meydanının hemen bitişiğindeki Royal Selangor Club (Selangor Kraliyet Klübü) mock-tudor tarzı etkileyici bir binadır. İlk kuruluşu basit bir kulübe şeklinde büyüyen yabancı gruplar için bir sosyal merkez ve kriket kulübü şeklindedir. Koloni zamanlarında, Polis şefinin eşine eşlik eden Dalmaçyalı siyah beyaz köpeklere atfen, kulübe “Noktalı Köpek” denmekteydi. Günümüzdeki bina, 1970’de çıkan bir yangın sonrası tamamen yanan eski binanın yerine 1979 yılında yapılmıştır.

Sultan Abdul Samad Binası (Sultan Abdul Samad Building), Jalan Raja

Bu ayrıcalıklı yapı, İngiliz döneminde yönetim binası olarak kullanılmış, 1897 yılında yapılmış ve Eyalet Sultanı’nın adını taşımaktadır. Müslüman veya Neo-Saracenic yapıda yapılmış binanın tamamı tuğladandır. Zamanının en büyük binası olan bu bina günümüzde de Malezya’daki en güzel bina olarak anılır. Bu güzel bina, heybetli bir sundurma, zarif at nalı şeklinde arklar, parlak bakır kubbeler ve 41,2 metre yüksekliğinde bir saat kulesinden oluşmaktadır. Binanın gece ışıklandırması binaya apayrı bir görünüm kazandırmaktadır.

Nasıl Gidilir         : RapidKL LRT ile Masjid Jamek durağına gidin. Dataran Merdeka, Selangor Club ve Sultan Abdulsamad Binası yürüme mesafesindedir. (10-15 dakika)

MARKET SQUARE (PAZAR MEYDANI)

Pasar Seni (Central Market), Jalan Hang Katsuri

Mimar ve mühendis olan TY Lee tarafından tasarlanan bu bina 1930’ların Art Deco stillinin güzel bir örneğidir. Burası eskiden şehrin toptan ve perakende olarak taze ürünlerinin satıldığı bir yerdir. Bina renove edilerek 1986 yılında tekrar edildi ve eski dönem binaların yenilenip farklı bir amaçla kullanılmaya başlanmasına öncülük etti. Günümüzde el sanatlarının satıldığı önde giden merkezlerden biri durumundadır. (Daha fazla bilgi için 42. sayfaya bakınız.)

Nasıl Gidilir         :        RapidKL LRT’ye binin ve Pasar Seni durağında inin. Çok kısa bir yürüyüşle Central Market’e ulaşacaksınız.

Jalan Hang Katsuri Shophouses (Dükkan evler)

Central Market’ten kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Jalan Hang Katsuri Dükkan Evleri kurutulmuş balık veya sebzelerin satıldığı bir noktaydı. Bugün bile birçok kurutulmuş gıda ürünleri burada satılmaktadır. Savaş öncesi zamana ait dükkan evlerin çoğu Neo-Klasik stildedir.

Medan Pasar (Pazar Meydanı / Market Square)

Lebuh Pasar Besar ve Lebuh Ampang arasında yer alan Market Square, bir zamanlar Çinlilerin topluluk muhtarı Yap Ah Loy tarafından sahip olunan noktayı işaret eder. Burada bulunan üç katlı dükkan evler dekoratif sıva çelenk, çatı kalkan ve korkulukları ile karakterize olmuş süslü Neo-Klasik tasarımlara güzel bir örnektir.

Lebuh Ampang

Bu hareketli cadde, ilk zamanlarda ciddi bir ekonomik kuvvet olan Chettiar’ların veya Güney Hindistanlı tefecilerin geleneksel bölgeleriydi. Sırlı seramikler, tavus kuşu desenleri, alçak banklar ve kasalar bu topluluğun göze batan özelliklerindendir. Günümüzde hala Hintli tüccarların, restoran, tekstil dükkanları ve muhtelif mağazalar ile baskın olduğu bir yerdir.

Jalan Tun H.S. Lee 

Eskiden High Street olarak bilinen, burada ki streç dükkan evler 1880 yılları ortalarına uzanan, en eski binalardan bazılarıdır. Bu dükkan evler tuğla ve kiremit ile yeniden inşa edilen ilk caddelerden biri oldu. Burada benzersiz bir özelliği ise “beş ayak yolunun”, yolun yüzeyinden daha düşük olmasıdır. Bu sokakta güçlü bir Çin etkisi vardır.

Nasıl Gidilir         : Rapid KL LRT’ye binin ve Pasar Seni İstasyonunda inin. Jalan Hang Katsuri, Market Square ve Jalan Tun H.S. Lee istasyona yürüme mesafesindedir.

ChinaTown (Petaling Street / Çin Mahallesi)

Çin Mahallesi

KL’in Çin Mahallesi dükkanları, restoranları ve işporta satıcıları ile hareketli ve renkli bir yerdir. Popüler alışveriş merkezi olan Petaling Caddesinin etrafındaki binalar, klan evleri ve tapınaklar, şehrin gelişimi ile ilgili önemli kanıtlar içermektedir. Bu binaların arasında Lee Rubber Binası, Kwong Siew Derneği, Eski Yüksek Cadde Polis İstasyonu, Polis Sikh Tapınağı, Eski Çin Kafesi, Eski Victoria Enstitüsü ve Sri Maha Mariamman Tapınağı sayılabilir.

Nasıl Gidilir         :Rapid KL LRT’ye binin ve Pasar Seni İstasyonunda inin. Çin Mahallesi 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Jalan Tuanku Abdul Rahman

Eski adı ile Batu Yolu olarak bilinen bu cadde günümüzde Malezya’nın ilk Kralı’nın adı ile anılmaktadır. Bu caddede bulunan binalar, şehrin gelişimi esnasında değişen mimari trendleri yansıtır ve Utilitarian, Neo-Klasik ve Art Deco geleneklerinden örnekler vererek bize ipuçları sağlar. Bu bölgedeki önemli binalar arasında Masjid India, PH Henry Binası, Coliseum Sineması, Coliseum Cafe ve Rex & Tivoli Otelleri sayılabilir.

Nasıl Gidilir         : Rapid KL LRT’ye binin ve Bandaraya İstasyonunda inin. Ziyaretçiler buradan karşıya geçerek Jalan Tuanku Abdul Rahman’a ulaşabilirler.

DİĞER MİRAS BÖLGELERİ

KL Tren İstasyonu, Jalan Sultan Hishamuddin

Modern KL Merkez İstasyonu (Sentral Station) yapılmadan önce bu muhteşem bina, şehrin göbeğindeki yeri ile ülkenin demiryolu ağının merkezinde bulunuyordu. Moorish tarzı mimarisi, minareleri ve arkları ile şehrin en fazla fotoğrafı çekilen binasıdır. Aynı şekilde ilgi çeken bir başka nokta ise karşısındaki Malayan Demir Yolları (KTM) Merkezi’dir.

Nasıl Gidilir         : KTM Komuter’e binin ve Kuala Lumpur İstasyonuna gidin.

Malezya Turizm Merkezi (MATIC / Malaysia Tourism Centre), Jalan Ampang

Bir Koloni dönemi binasındaki MATIC, turistler için 24 saat turizm polisi bankosu olan, internet hizmeti, tur acenteleri, döviz bürosu, otel rezervasyon imkanı, hediyelik eşya dükkanları ve çikolata dükkanı ile tam bir uğrak noktasıdır. Bu bina 1935 yılında kauçuk ve kalay baronu Eu Tong Seng tarafından ev olarak inşa edilmiştir. Savaş zamanında İngiliz ve Japon ordularına ana karargâh olarak hizmet vermiştir. Malezya içinse, ilk meclis toplantısı ve ülkenin birkaç kralının taç giyme töreninin yapıldığı yer olarak birden çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır.

Nasıl Gidilir         : KL Monorail ile Bukit Nanas İstasyonuna gidin. MATIC 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Rapid KL LRT ile de KLCC istasyonunda veya Dang Wangi İstasyonunda indiğiniz taktirde 15 dakikalıkbir yürüyüşle MATIC e ulaşabilirsiniz.  

MİRAS MERKEZİ

Jalan Stonor

Miras Merkezi, ülkenin miras binalarını korumakla ve tanıtmakla görevli olan Badan Warisan Malaysia veya Malezya Mirası Tröstü tarafından sahiplenilmiştir. Bu merkez, Malezya’nın genel gelişimi esnasındaki yapılaşması ile ilgili bilgileri seminer ve sergiler ile göstermeye çalışır. Sınırları içerisinde geleneksel bir Malay evinin güzel bir örneği olan Rumah Penghulu Abu Seman’ a ev sahipliği yapar. Daha önceleri yerel bir liderin evi olan bu bina restore edilerek Kedah eyaletinden buraya taşınmıştır. Evde işlemelerin haricinde 1930’lara kadar uzanan ev eşyaları ve parçalar bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri   : Rumah Penghulu Abu Seman’a rehberli geziler günde iki kere saat 11:00 am ve 3:00 pm de gerçekleşmektedir. Başka saatlerde tur gerçekleştirmek için önceden randevu alınmalıdır. Video sunumunu da içeren rehberli turlar için 10 RM’lik bir bilet kesilmektedir. Miras Merkezi saat 10:00 am ile 5:00 pm arasında Pazar günleri veremsi tatiller hariç her gün açıktır.

Nasıl Gidilir         : KL Monorail ile Raja Chulan İstasyonuna gidin ve Jalan Stonor’a yürüyün. Yakınlarda Wisma Genting ve Prince Hotel & Residence bulunmaktadır.    

Little India @ Brickfields (Küçük Hindistan), Brickfields

      

Little India @ Brickfields şehrin taşıma merkezi KL Sentral’den dakikalar mesafede bulunan hareketli bir merkezdir. Süslü lamba direkleri ve güzel bir çeşme ile dekore edilmiş bu bölge eski ünlü binalar ve güzel tapınma boktaları ile doludur. Bölgeyi ziyaret edenler, etraftaki işportacılar ve dükkanlarda satılan türlü eşyalar ve restoranlar ile kendileri küçük Hindistan’da hissederler.

Kuala Lumpur Belediyesi veya DBKL her cumartesi sabahı Little India @ Brickfields için ücretsiz turlar düzenler. Turlar sabahları saat 9:00’da Vivekananda Ashrama’dan başlar ve 2,5 saat sürer.

Nasıl Gidilir         : KTM Komuter, RapidKL LRT veya KL Monorail ile KL Sentral İstasyonuna gelin. Little India @ Bricksfield kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

İBADET YERLERİ

Masjid Negara (Milli Camii), Jalan Perdana

Masjid Negara veya Milli Camii Kuala Lumpur’da ki en belirgin camidir. Yıldız şeklindeki eşsiz kubbesi ve 73 metre yükseklikteki minaresi görkemli bir şekilde göğe yükselirler. Güzel bir şekilde yapılmış peyzaj mimarisi havuz ve çeşmeler içermektedir. Ziyaretçilerin camiyi ziyaretleri esnasında uygun bir şekilde giyinmeleri gerekmektedir. Bayanlar için başörtüsü ve cübbeler verilmektedir.

Nasıl Gidilir         : KTM Komuter’e binin ve Kuala Lumpur istasyonuna gidin. Cami buradan 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Masjid Wİlayah Persekutuan, Jalan Duta

Bir tepecik üzerinde bulunan bu cami 16. Yüzyıl Osmanlı Mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Değişik ölçülerde 22 güzel kubbesi vardır. Güzel bir peyzaja sahip bir bahçenin ortasında bulunur ve etrafı hendekler ile çevrilidir.

Nasıl Gidilir         : En iyi ulaşım şekli taksi ile olacaktır.

Masjid Jamek, Off Jalan Tun Perak

Bu cami Kuala Lumpur’un kurulduğu yer olan meşhur Klang ve Gombak nehirlerinin kesiştiği bölgede tarihi bir önem arz eden bir binadır. 1909 yılında yapılan ve dönemin Selangor Sultanı tarafından açılan bu cami halen var olan camiler içerisinde sağlam kalan en eski camidir. Kuzey Hindistan bölgesindeki Moğul Mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Kümbetler ve minareler tuğla duvarların üzerinde yükselirken 70 ayaklık kubbe ibadet alanını kaplar.

Nasıl Gidilir         : RapidKL LRT ile Masjid Jamek İstasyonuna gidin. Cami kısa yürüme mesafesindedir.  

Masjid Asy Syakirin, KLCC

KLCC merkezinin önemli turistik yerleşim bölgesi içinde yer alan Asy Syakirin Camii seyretmek için güzel bir manzara sunar. Karmaşık İslam sanatı ile süslenmiş caminin 45 metrelik minaresi ve güzel bir kubbesi vardır. Asy Syakirin Camii, Özbekistan’dan gelen ustalar tarafından tasarlanmıştır.

Nasıl Gidilir         : RapidKL LRT ile KLCC İstasyonuna gidin. Cami kısa yürüyüş mesafesindedir.

Thean Hou Tapınağı, 65 Persiaran Indah, Off Jalan Syed Putra

Bu muhteşem Çin Tapınağının altın çatılı rölyefleri ve fener dizeleri vardır. Içinde ana tanrı Thean Hou’nun da bulunduğu üç tanrının görkemli heykelleri bulunur.

Tapınak alanı içerisinde Çin zodyakının 12 hayvanının heykelleri de dikilmiştir.

Nasıl Gidilir         : En iyi ulaşım şekli taksi ile olacaktır.

Sze Ya Temple, Junction of Lebuh Pudu and Jalan Tun H.S. Lee

1864 yılında yapılan bu tapınak şehrin en eski Taoist tapınağıdır. Kapitan Cina Yap Ah Loy adındaki dönemin Çin topluluğunun önderi tarafından yaptırılmıştır. Tapınak Siz Sze Ya ve Si Sze Ya tanrılarına hürmet eder. Selangor Sivil Savaşı esnasında Yap Ah Loy’a kahinlerin yardım ettikleri söylenir. Birkaç dükkan evin arkasına düşen alışılmadık konumunun sebebi Feng Shui öğretileridir.

Nasıl Gidilir         : RapidKL LRT ile Pasar Seni istasyonuna veya KL Monorail ile Maharajalela İstasyonuna gidin. 10 dakikalı yürüme mesafesindedir. Çin Mahallesinden de yürüyerek ulaşılabilir.

Choo Sing Tong Temple, Kampung Kasipillai

Bu Çin tapınağı Savaş Tanrısı Guan Ti’ye adanmıştır. Guan Ti, kırmızı yüzü uzun sakalı ve devasa kılıcı ile resmedilmiş, Çin ordusuna kumandanlık eden bir generaldi. Tapınağın en ilginç özelliklerinden biri de anne babaya saygı ile ilgili hikâyeler tasvir edilmiş olan oymalardır. Ziyaretçiler tapınak ve çevresinin güzel görünümünü seyretmek için tapınak alanında gezebilirler.

Nasıl Gidilir:  En iyi ulaşım şekli taksi ile olacaktır.

Sri Maha Mariamman Temple, Jalan Tun H.S. Lee

Bu çarpıcı Hindu tapınağı, ülkenin en eski ve ihtişamlı tapınaklarındandır. 22 metre yüksekliğindeki muhteşem kapı kulesi ve revak Hindu tanrılarının ustalıklı oyma tasvirleri ile donatılmıştır. Hindu tanrıları arasında, altın ve değerli taşlarla süslenen tanrıça Maha Mariamman daha da göz kamaştırıcıdır.

Nasıl Gidilir: RApid KL LRT ile Pasar Seni istasyonuna gidin. Tapınak 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Cathedral of Saint Mary the Virgin, Jalan Raja

Vitray pencereleri, püsküllü kaldırım taşları ve payandalarla İngiliz Gotik mimarisinin ilk dönemlerine iyi bir örnektir.  Temeli 1894’te İngiliz Elçisi WH Treacher tarafından atıldı. Tasarımı, bir devlet mimarı olan A C Norman tarafından yapılmıştır. İlgi çekici bir diğer noktaysa, döneminin en büyük org imalatçıları arasında gösterilen Henry Willis’in bu kilise için 1895’te bir org yapmış olmasıdır.

Nasıl Gidilir: RApid KL LRT ile Masjid Jamek istasyonuna gidin. Tapınak 10 dakikalık yürüme mesafesinde Royal Selangor Kulüp binasının arkasındadır.

TEMALI İLGİ ALANLARI

Aquaria KLCC, Concourse Level

Kuala Lumpur Convention Centre

Akuatik yaşamı sevenler, Kuala Lumpur Kongre Merkezi'nin bodrum katındaki bu devasa akvaryumda keyifli bir gezinti yapacaklar.
Dünyanın en büyük akvaryumu olmasıyla ünlenen,  5,000 feet kare (464,5152 metre kare) genişliğindeki bu akvaryumda dünyanın farklı yerlerinden 150 tür balık sergilenmektedir. Burada vurgulanması gereken nokta, ziyaretçilerin balık besleme seanslarında içinden geçebilecekleri 90 metre uzunluğundaki tüneldir.

Nasıl gidilir: Kuala Lumpur Şehir Merkezi’ne gitmek için Hızlı KL Hafif Raylı Sistem’i kullanın. Aquaria bir altgeçit ile Suria Kuala Lumpur Şehir Merkezi’ne bağlanmaktadır

Petrosains, Level 4, Suria KLCC

Heyecan verici keşif merkezinde petrol endüstrisine dair bilgi edinin. 7,000 metrekarelik sergi alanında; etkileşimli gösteriler, üç boyutlu gösterimler ve etkinlikler ziyaretçilere keyifli anlar yaşatacak.  Petrol damlası şeklindeki bir araçla yolculuk, bir petrol platformunu dolaşmak ya da bir helikopter simülatöründe heyecanlı bir sürüş deneyimi ziyaretçileri bekliyor. 

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile KLCC İstasyonu’na gidin

Royal Selangor Ziyaretçi Merkezi, Jalan Usahawan 6, Setapak Jaya

Royal Selangor dünyanın en büyük Pewter (Kalay Alışımı) yapan yeridir. Selberan (mücevher) ve Comyns (Gümüş) markaları ile iki ayrı lüks markanın da üreticisidir. Royal Selangor Ziyaretçi Merkezi interaktif sergiler ve oyunlar ile Pewter dünyasını tanıma fırsatı verir. Ziyaretin öne çıkan etkinliğiyse, ziyaretçilerin kendi hediyelik eşyalarını yapabildikleri, bir saatlik bir atölye programı olan Hayat Okulu’dur. Perakende satış dükkânı pewter ev eşyalarını, gümüş filigran mücevherleri ve hediyelik eşyaları içeren geniş ve ilgi çekici bir ürün yelpazesi sunmaktadır. 

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Wangsa Maju İstasyonu’na gidin. İstasyondan sonra, merkeze ulaşım için en uygun yol taksilerdir.

Milli Planetaryum (Gökevi), Jalan Perdana, 

Ulusal Planetaryum, Kuala Lumpur Göl Bahçelerinin hemen dışındaki küçük bir tepenin üzerinde, Milli Cami dolaylarında bulunmaktadır.   

Fütürist tasarım öğelerinin kullanıldığı bu mavi kubbeli yapı, içerisinde birçok eğlenceli ve heyecanlı keşfi barındıran bir merkezdir. Ulusal Planetaryum’a Milli Müze’den, bir asma yaya köprüsü aracılığı ile ulaşılabilir.

Nasıl gidilir: Buraya erişim için taksiler en iyi ulaşım yöntemidir. 

Milli Bilim Merkezi, Persiaran Bukit Kiara, Bukit Kiara

Milli Bilim Merkezi

Şehrin dışında bulunan bu gelecekçi görünümlü bina kesik koni şeklindedir ve devasa bir geodezik kubbesi vardır. 1996’da ülkede bilim ve teknolojiyi geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Galeri ve Sergi alanlarını gezebilirsiniz.

Nasıl gidilir: Buraya erişim için taksiler en iyi ulaşım yöntemidir. 

TROPİKAL BÖLGELER

KL sayısız park ve yeşil alanlarından dolayı 'Işıkların Bahçe Şehri' olarak selamlanıyor. Yemyeşil bitki örtüsü ve tropik bitkilerin bolluğu ile bu parklar doğaseverler için ferahlatıcı anlar sağlar. Bu tropikal bölgelerin çoğu şehir merkezinin yakınındadır ve kolayca ulaşılabilirler.

Perdana Botanik Bahçeleri, (KL Göl Bahçeleri)

Bu yemyeşil mekânda ferahlığın keyfini çıkartın.  Perdana Botanik Bahçeleri, şehrin 200 akreye (yaklaşık 810 dönüm) yayılan en büyük parkıdır. Bu tropik bahçenin manzarası; egzotik çiçekler, süs bitkileri, çarpıcı heykeller ve görkemli yağmur ağaçlarıyla bezelidir.Perdana Botanik Bahçeleri ve civarında; Orkide & Amberçiçeği Bahçesi, Geyik Parkı, Kuala Lumpur Kelebek Parkı ve Kuala Lumpur Kuş Parkı bulunmaktadır. 

Nasıl gidilir: Bu parka erişim için taksiler en iyi ulaşım yöntemidir. 

Orkide ve Amber Çiçeği Parkları

Orkide & Amberçiçeği Bahçeleri’nde çok nadir ve egzotik orkideler de dahil olmak üzere birçok çeşit orkide bulunmaktadır.Ziyaretçiler, her hafta Pazar günü kurulan Orkide Pazarı'ndan favori türleri satın alabilir. Bitişikteki Amberçiçeği Bahçesi’nde Malezya’nın milli çiçeği olan ve Bunga Raya olarak da bilinentürü de dahil olmak üzere çeşit çeşit renklerde Amber çiçekleri sergilenmektedir. 

Geyik Parkı

İki hektarlık engebeli toprağa yayılan bu alan; gölgelik ağaçları, ağır ağır akan dereleri ve göletleri ile Hollanda’dan gelen noktalı geyiklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu narin varlıkları beslemenin keyfini çıkartın; cazibeli Sang Kancil'e, ilkçağ halk kültürünün kurnaz fare suratlı geyiğine görmezlik etmeyin.

KL Kelebek Parkı

Dünyanın en büyük kelebek parkı olduğu söylenen ve yaklaşık 7500 metre kare üzerine kurulan bu parkta 5000’den fazla kelebek yaşamaktadır. Özel peyzajlı bu alanda çeşitli egzotik çiçekler, kelebek türlerine uygun bitkiler, kaplumbağalar ve böcekler vardır. Özellikle Raja Brooke, Iswara, Malay Lacewing, Five Bar Swordtail, Yellow Tip, Indian Leaf ve Lime Butterfly türü kelebekler ilgi uyandırmaktadır.

Kuala Lumpur Kuş Parkı

 

Yaklaşık 85 dönümlük araziye kurulan bu park, yerli ve yabancı 200 değişik türden 3000’den fazla kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük serbest uçuşlu kuş parkı olarak anılır.Ustalıkla düzenlenmiş bu park Cennet Kuşu, Değişken Şahin, Kartal, Rinoseros Boynuzlu Kuş ve birçok diğer türe ev sahipliği yapar. Ziyaretinizden sonra, geleneksel Malezya evi stilinde inşa edilmiş Hornbill Restoran’ın leziz yemeklerini mutlaka tadın.

ASEAN (Güneydoğu Asya Milletleri Birliği) Heykel Bahçesi

Bu emsalsiz bahçeyi keşfederek ödüllü ahşap, mermer, demir ve bambu heykellerden oluşan bir koleksiyonu izlemenin zevkini yaşayın. Sergiler ASEAN bölgesinin en iyi sanatçıları tarafından maharetle hazırlanmaktadır. Bahçe, Milli Anıt’ın yanında ve Kuala Lumpur Göl Bahçeleri'nin yakınlarındadır.

Nasıl gidilir: KTM Komuter trenine binip Bank Negara İstasyonu’nda inin. Bank Negara’ya yönelip Jalan Parlimen’e doğru yürüyün. Bahçe kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

KLCC Parkı, Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC)

Yöreye özgü yaklaşık 1,900 ağaç ve palmiyenin yanı sıra suyun dinginliğine kavuşabileceğiniz güzelce düzenlenmiş bir parktır. Bu park çocuk oyun alanı, seyyar havuzu ve 1,3 km.lik kauçuk yavaş koşu pisti ile tüm aile fertlerine hitap etmektedir. Buranın çekici özelliklerinden birisi de, iki fıskiyenin rengârenk ve göz kamaştırıcı animasyonlar yaptığı Senfoni Gölü’dür.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile KLCC İstasyonu’nda inin. Park, Suria KLCC alışveriş merkezinin dışında kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Titiwangsa Göl Bahçeleri, Jalan Temerloh

Şehirdeki bu nezih vahada yapay bir göl, çayır alanı, yavaş koşu yolları, egzersiz merkezleri ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Dilerseniz gölde sandal gezintisine çıkın, dilerseniz temiz ve serin havada yeşillikler içerisinde dolaşınArazi içerisinde bulunan Nelayan Restoran’da leziz yerel yemekleri tatma fırsatını kaçırmayın.   

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile Titiwangsa İstasyonu’na gidin. Buradan, göl bahçelerine erişim için taksiler en iyi ulaşım yöntemidir

Bukit Nanas Orman Koruma Alanı

Bu mabet, şehrin merkezindeki en eski ve tek kalıcı orman koruma alanı olmanın ayrıcalığına sahiptir. Kuala Lumpur Kulesi'nin yamacından başlayan, düz arazideki dipterocarp ormanı 10,5 hektardan fazla bir alana yayılır ve çeşitli türlere ev sahipliği yapar.İster 70 metrelik ahşap platformda, yemyeşil ağaçların büyüsünü arşınlayın; ister rehberli bir geziye katılarak ağaçları, bambuları, yabani otları ve sarmaşıkları daha yakından görmenin keyfini yaşayın.  

Nasıl Gidilir: KL Monorail’e binin ve Bukit Nanas İstasyonunda inin.

Milli Hayvanat Bahçesi (National Zoo), Hulu Kelang

Yaklaşık 445 Dönüm arazi üzerine yayılan Milli Hayvanat Bahçesi 400’den fazla memeli, kuş, amfibi, balık ve sürüngen türüne ev sahipliği yapar. Hayvanların %90’ı doğal ortamlarına uygun özel bölmelerde tutulurlar. Gününüzü aslanları, kaplanları, Sumatra gergedanlarını ve diğer vahşi yaşam türlerini izleyerek geçirin. Yetişkinler de çocuklar kadar hayvanlara binmekten ve gösterilerini izlemekten zevk alacaklardır.

Nasıl Gidilir: Rapid KL LRT’ye binin ve Taman Melati veya Wangsa Maju istasyonunda inin. Buradan hayvanat bahçesine taksi ile geçebilirsiniz.

HAZİNELER

Sanat ve zanaat uzmanları için tutkularına ulaşabilecekleri geniş seçenekler sunan  yerler bulabilirsiniz. Şehrin müze, anıt ve sanat galerileri, sanat eserleri ve resim konusunda büyüleyici bir koleksiyon sunar. Malaysia Çağdaş Sanat Turizm Festivali  (Eylül /Ekim 2015) gibi özel etkinlikler nefis sanat eserlerini görüntülemek için mükemmel bir platformdur.

MÜZELER

Milli Müze, Jalan Damansara

Malezya’nın bu en büyük müzesi; zengin bir milli tarih ve mirasın depolandığı yerdir.1963’de inşa edilen binanın ön cephesinde Minangkabau stili çatı ve ön duvara işlenmiş iki etkileyici resim göze çarpmaktadır.  Müzenin dört ana galerisi vardır. Müzede ön plana çıkan öğeler arasında keris ya da Malezya kaması koleksiyonu, Ming Hanedanlığı’nın seramikleri ve Asya’nın farklı yerlerinden getirilen geleneksel müzik enstrümanları bulunmaktadır. Zaman zaman tematik sergiler düzenlenmektedir.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT, Monorail ya da KTM Komuter treni ile Kuala Lumpur Sentral İstasyonu’na gidin. Buradan müzeye en uygun ulaşım aracı taksilerdir.

Malay Dünyası Galerisi, Jalan Damansara

Malezya dünyasının mirasına ve servetine yönelik bilgi edinmek ister misiniz? Bu galeri, bölgenin Malezya, Endonezya, Tayland, Filipinler ve Kamboçya gibi birçok ülkesinden gelen ve Malezya tarihi ve uygarlığı ile ilgili en güzel ve en bilinmedik koleksiyonlarını sergilemektedir.  Milli Müze sınırları içerisinde bulunmaktadır. 

Nasıl gidilir: (Lütfen Milli Müze bölümüne bakınız.)

İslami Sanatlar Müzesi, Jalan Lembah Perdana

Müze İslami sanatlara ve İslami sanatların ilham aldığı muazzam medeniyete dair bir fikir sunmaktadır. Çeşitli temalı galerilerde; paha biçilemeyecek eşyalar sergilenmektedir. Öne çıkan özellikler arasında, Hindistan’daki Tac Mahal, Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ve Özbekistan’daki Emir Timur Mozolesi gibi ünlü binaların reprodüksiyonlarının sergilendiği İslami Mimari Galerisi bulunmaktadır.   

Nasıl gidilir: KTM Komuter treni ile Kuala Lumpur İstasyonu’na gidin. Müze 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir ve Milli Müze'nin karşısındadır.

Kültürel Ürünler Müzesi, Jalan Conlay

El Sanatları Merkezi’nde bulunan müze tarihe ve Malezya el sanatlarının gelişimine etkileyici bir perspektifle bakmamızı sağlıyor. Sanatçıların yaşamlarını anlatan gösterimlerde; yeteneklerini sergilemek için kullandıkları aletler, çalışma yerleri ve başyapıtları izlenebilir.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC) İstasyonu’na ya da KL Monoray ile Chulan İstasyonu’na gidin. Buradan müzeye en uygun ulaşım aracı taksilerdir.

Asya Sanatları Müzesi, Malaya Üniversitesi

Malaya Üniversitesi yerleşkesinde bulunan bu müzede Asyalı sanatçıların ürünleri sergilenmektedir. Sergilenen ürünler arasında heykeller, seramikler ve kumaşlar gibi yerel ve Asya sanatına ait eserler bulunmaktadır.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Universiti (Üniversite) İstasyonu’na gidin. Ziyaretçiler bundan sonra yerleşke içerisinde faaliyet gösteren servis araçlarına binerek müzeye gidebilir. 

Pucuk Rebung Müze Galerisi

3rd Floor, Suria KLCC (Ampang Mall Wing), Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC)

Bu galeri müze 12. yy.a kadar uzanan eski Malezya dünyası sanat ürünlerinin geniş bir koleksiyonunu sunmaktadır. Antik kumaşlardan, madeni eşyalardan, mücevherlerden, porselenlerden, çömleklerden ve modern sanattan nitelikli sanat eserleri sergilenmektedir.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC) İstasyonu'na gidin.

Yeşim Taşı Müzesi, No. 26, Jalan Delima, off Jalan Imbi

Yeşimtaşı müzesinde, bir antika koleksiyonunun yanı sıra enfes broşlar, yüzükler, küpeler, kolyeler ve birçok diğer aksesuar sergilenmektedir. Satın almak için hediyeler ve hediyelik eşyalar da mevcuttur. 

Nasıl gidilir: Yeşimtaşı Müzesi Bukit Bintang civarında bulunmaktadır. Müzeye en uygun ulaşım aracı taksilerdir.

Milli Telekomünikasyon Müzesi, (Telekomuzium), Jalan Raja Chulan ve Jalan Gereja Kavşağı

Bu müzede, Mors Kodlu telgraftan günümüzdeki dijital şebekelere kadar 120 yıllık telekomünikasyon gelişimi sergilenmektedir.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ileMasjid Jamek (Jamek Mescidi) İstasyonu’na gidin ve Jalan Tun Perak boyunca Maybank Kulesi’ne doğru yürüyün. Jalan Raja Chulan’a doğru sola dönün. Müze bir taş atımı mesafededir.

Maybank Nümizmatik Müzesi, 1. Kat, Maybank Kulesi, Jalan Tun Perak

Bu müze Malezya’nın ilk zamanlarından bugüne kadar geçen dönemlere ait etkileyici bir madeni ve kâğıt para koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Malezya’nın nümizmatik tarihi için bir araştırma merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Plaza Rakyat İstasyonu’na gidin. Müze, 5 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi, 

Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü, Jalan Lapangan Terbang Lama

Nasıl gidilir: Müzeye en uygun ulaşım aracı taksilerdir

Malezya Kraliyet Polis Müzesi, No. 5, Jalan Perdana

Nasıl gidilir: Müzeye en uygun ulaşım aracı taksilerdir

GALERİLER

Milli Sanat Galerisi, Jalan Temerloh, Off Jalan Tun Razak

Jalan Temerloh üzerinde Milli Kütüphane ve Kültür Sarayı arasında göz alıcı bir şekilde yükselen bu galeri ülkenin yerel ve yabancı gezici sergilerinin gerçekleştirildiği bir numaralı sergi salonudur. Bu galeride, Malezya'nın ve dünyanın önde gelen sanatçılarının resimleri, heykelleri ve diğer ürünleri sergilenmektedir. Benzersiz spiral geçiş yolu sayesinde sanat eserlerini çeşitli yüksekliklerden ve açılardan görmek mümkündür.

Nasıl gidilir: Galeriye en uygun ulaşım aracı taksilerdir.

Petronas Sanat Galerisi, Kademe 2, Suria KLCC (Ampang Mall Wing)

Bu galeri, Petronas İkiz Kuleleri’nin alt katında yer alır ve ilgi çekici bir sergileme ile resimleri, heykelleri ve çağdaş sanat eserlerini içerir. Yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini ziyaret edin.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT  ile Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC) İstasyonu’na gidin.

Istana Negara (Eski Milli Saray)

115 dönüm arazi üzerine Bukit Petaling yanında kurulu olan bu muhteşem bina eskiden Malezya Kral ve Kraliçesinin resmi konağı idi. 1928 yılında yapılan bu binanın tarhi çok zengindir. Chang Wing adındaki Çinli bir milyonerin evi olarak yapılmıştı. 2. Dünya savaşı esnasında Japon ordusunun karargahı olarak kullanılan bina daha sonra Selangor Eyalet yönetimi tarafından satın alınarak yenilendi ve Selangor Sultanının evi oldu. 1957 yılında Malezya Federasyonu kurulduğunda, Federasyon burayı Malezya Kralı’nın resmi ikametgahı yaptı. 15 Kasım 2011 yılında Jalan Duta’daki yeni saray kullanıma girene kadar, bu saray turistler için tam bir uğrak noktası idi. Günümüzde özel sergiler için kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya ulaşmak için en uygun yol taksidir.

Kuala Lumpur Şehir Galerisi, Jalan Raja, Dataran Merdeka

İlginç baskılar, minyatürler ve fotoğraflar ile Kuala Lumpur’un derinliklerine dalın. Galeri 114 yıllık Moorish dizaynında yapılmış bir binada ve Bağımsızlık Meydanı’nın tarihi bölümünde yer almaktadır. Ziyaretçiler Kuala Lumpur’un geçmişine ait tarihi binaların ve şehrin mihenk taşlarının minyatürleri, modelleri ve güzel sanat parçalarını barındırmaktadır. Öne çıkanlar içerisinde türünün dünyadaki en büyüğü olan Kuala Lumpur şehir siluetinin bulunduğu ahşap kaplama duvar da bulunmaktadır. Ziyaretçiler hediye ve harta eşyaların satıldığı Arch Hediye Dükkânını mutlaka ziyaret etmelidir. İlgilenen ziyaretçiler kendi hediyelik eşyalarını yapmak için DIY çalışmalarına katılabilir.

Nasıl Gidilir: Rapid KL LRT ile Masjid Jamek İstasyonuna giderseniz galeri buradan yaklaşık 7 dakikalık yürüme mesafesindedir. Rapid KL LRT ile Pasar Seni İstasyonuna giderseniz 5 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir.

ANITLAR

Tunku Abdul Rahman Putra Anıtı, Jalan Dato’ Onn

Bu anıt, halk arasında "Bağımsızlığın Babası" olarak bilinen Malezya'nın ilk Başbakanı Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj, (1957 - 1970) onuruna yapılmıştır. En bilinen yönü ülkenin bağımsızlığına kavuşmasındaki rolüdür. Anıtta tüm arşivlik belgeleri, müze ve kütüphane materyalleri muhafaza edilmektedir.

Nasıl gidilir: KTM Komuter treni ile Bank Negara İstasyonu’na gidin. Anıt, 10 dakika yürüyüş mesafesindedir. 

Tun Abdul Razak Anıtı, Sri Taman, Jalan Perdana

Anıt, bir zamanlar Malezya'nın ikinci Başbakanı Tun Abdul Razak’ın (1970 - 1976) konutu olan Sri Taman’da bulunmaktadır.  Tun Abdul Razak, modern Malezya’nın gelişimindeki rolü nedeniyle “Gelişimin Öncüsü” olarak adlandırılmaktadır. Bu tarihi binada belgeler, kütüphane materyalleri, kişisel eşyalar ve de orijinal mobilyalar sergilenmektedir. Dünya liderleri tarafından kendisine takdim edilen hediyelerden, hatıralardan ve hediyelik eşyalardan oluşan koleksiyon özel ilgi görmektedir. Anıt; Perdana Batanik Bahçelerininiçerisinde, Kuala Lumpur Kuş Parkı’nın yakınında bulunmaktadır.   

Nasıl gidilir: Bu anıta en uygun ulaşım aracı taksilerdir.

Milli Anıt, Jalan Parlimen

Kuala Lumpur Göl Bahçeleri’nin karşısında bulunan, devasa bronz heykel 1950’lerdeki Komünist Ayaklanma sırasında ülkelerini savunmak için canlarını feda eden kahraman askerlerin onuruna yapılmıştır.Meşhur Iwo Jima Anıtı’nın mimarı Felix de Weldon tarafından tasarlanmıştır.

Nasıl gidilir: KTM Komuter treni ile Bank Negara İstasyonu’na gidin. Buradan anıta en uygun ulaşım aracı taksilerdir.  

Galeria Sri Perdana, Jalan Damansara

Malezya’nın dördüncü başbakanı, Tun Dr. Mahathir Muhammed(1981 - 2003) ulusal gelişimi hızlandırmadaki vizyonu ve öngörüsü nedeniyle belki de en bilinen başbakanıdır. Görevde bulunduğu süre boyunca, sanayileşmiş bir topluma doğru büyük bir atılım gerçekleştirilmiştir. Sri Perdana’yı, Putrajaya’ya geçmeden önce 16 yıl boyunca resmi konutu olarak kullanmıştır. Şu an kişisel koleksiyonları ve sanat eserleri burada sergilenmektedir.  

Nasıl gidilir: Bu anıta en uygun ulaşım aracı taksilerdir.

P.Ramlee Anıtı, 22, Jalan Dedap, Taman P.Ramlee

Merhum Tan Sri P.Ramlee - aktör, yönetmen, şarkıcı ve sıra dışı bir besteci -  müzik ve film endüstrisine yaptığı muazzam katkılarla bilinir.Bu anıtta hayatına ve sanatsal başarılarına dair pek çok sergi ve görsel işitsel materyal bulunmaktadır. 

Nasıl gidilir: Hızlı Kuala Lumpur Hafif Raylı Sistem ile Pekeliling İstasyonu’na gidin. Buradan anıta en uygun ulaşım aracı taksilerdir.  

SPA & Wellness

Dinlenmek ve Gençleşmek

Bu ülkede farklı terapiler üreten birçok türde SPA seçenekleri bulunur.  Çoğunlukla gündüz, otel ve Resort SPA'ları bulunur.  Ancak sağlık ve destinasyon SPA'ları da giderek artmaktadır. Terapiler genellikle Malay, Çin, Hint, Pernakan ve Bali olmak üzere çoğunlukla Asya kaynaklıdır. Eğitimli terapistler tarafından gerçekleştirilen terapilerde bölgede yetişen bitkilerden ve yerel üretim malzemeler bulunur.  Birçok spa, özellikle kurulumunu tamamalamış olanlar farklı tüm vücut masajı, saç bakımı, pedikür, manikür, yüz bakımı, sauna ve buhar banyosu, vücut sarma, çamur banyosu ve vücut ovalama gibi SPA paketleri sunarlar.

Dinlenmek ve gençleşmek için geniş bir tercih imkanından dilediğiniz SPA’lardan birini seçin. Geleneksel Malay masajı ile kendinizi şımartın veya diğer eski kültürlerin sağlık ritüellerinden birini tercih edin. Birçok SPA, yorgun bir günün ardından “Beni ayağa kaldırın” demek için en iyi noktalar olan otellerde veya alışveriş merkezlerindedir. 

BÜYÜLEYİCİ PERFORMANSLAR

Kuala Lumpur’un sanat gösterileri tüm sene boyunca heyecan verici bir çeşitliliğe sahiptir. Geleneksel kültürel şovlardan gezici tiyatrolara; Orkestra konserlerinden resital ve bale gösterilerine kadar bir çok çeşit gösteri gerçekleşir. Şehir çoğunlukla uluslararası ün kazanmış müzisyenler, sanatçılar ve turne gruplarına ev sahipliği yapar.

Önemli Konser Salonları;

Istana Budaya, Jalan Tun Razak

Istana Budaya veya Kültür Sarayı Malezya’nın önde gelen gösteri salonlarından biridir. Göz alıcı mavi renkli ve çok katmanlı çatısı sirih junjung’dan bir başka deyişle Malay geleneksel evlilik törenlerinde kullanılan betel yapraklarından ilham alınmıştır. Son teknoloji ses sistemi ve alteleri ile donatılmış olan Istana Budaya dünyanın en iyi 10 gösteri merkezinden biridir. Ziyaretçiler yerli ve yabancı konser ve müzikallerin tadına varabilirler.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Titiwangsa İstasyonuna gidin. Buradan sonrasında en uygun ulaşım yolu taksilerdir

Petronas Filarmoni Salonu, Zemin Kat, Kule 2, Petronas İkiz Kuleler, Kuala Lumpur Şehir Merkezi (KLCC)

Petronas Filarmoni Salonu Malezya Filarmoni Orkestrası ya da MPO’nun merkezidir. Zaman zaman yurtdışı etkinliklere de katılan orkestra başarılı performansları nedeniyle birçok özel ödül kazanmıştır. Yıllık programında oda müziği, modern müzik ve resmi etkinlikler vardır.

Giriş: Biletler Salon’un Gişesi’nden, telefonla, faksla ya da Internet üzerinden satın alınabilir.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile KLCC İstasyonu’na gidin.

Kültürel Gösteriler

Ziyaretçiler aşağıdaki yerlerde kültürel şovları görebilirler:

Malezya Turizm Merkezi (MATIC)

Turistler için bu tek nokta merkezi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 15:00-15:45 saatleri arasında; Cumartesileri ise 20:30 – 21:15 saatleri arasında kültürel performanslar sunar. (MATIC ile ilgili daha fazla bilgi için 9. sayfaya bakınız.)

Lanai Warisan Seni, Jalan Tuanku Abdul Rahman

Şehir Belediyesi, Enformasyon, İletişim ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği yaparak her ayın birinci ve üçüncü Cumartesi akşamlarında (20:30 – 22:15 saatleri arasında) bu salonda çeşitli geleneksel, kültürel ve müzikal gösteriler sergiler.

Nasıl gidilir: Rapid KL LRT ile Masjid Jamek istasyonuna gidin. Lanai Warisan Seni istasyondan 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. En yakın bilindik nokta Coliseum Tiyatrosudur.  

KL Kulesi

KL Kulesi aynı zamanda aynı zamanda geleneksel müzik, dans ve oyunları bulabileceğiniz bir yerdir. Daha fazla eğlence için sanatçılara katılabilir ve siz de onların hareketlerini yapmayı deneyebilirsiniz. Gösteriler 1Malezya Kültür Köyünde 10:30 ila 16:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Her gösteri yaklaşık yarım saat sürer. Gösteriler kulenin kendi sanatçı topluluğu tarafından gerçekleştirilir. 

Seri Malayu Restoranı, Jalan Conlay

Bu güzel restoranı ziyaret edenler geleneksel Malay mutfağının yemeklerinden tadarlarken, kültürel gösterilerin de keyfini çıkartabilirler. Kültürel gösteriler her gün saat 20:30 – 21:15 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.

GÜZEL SANATLAR MERKEZLERİ

Milli Sanatlar, Kültür ve Miras Akademisi (ASWARA), 464, Jalan Tun Ismail

Ulusal çaptaki bu en önemli sanat akademisi sinematografi, dans, müzik ve yazarlık gibi sahne sanatlarıyla ilgili birçok alanda öğrencilere eğitim vermektedir. Öğrenciler tarafından düzenli aralıklarla etkinlikler yapılmaktadır.

Nasıl gidilir: KTM Komuter treni ile Bank Negara İstasyonu’na gidin. Buradan, en uygun ulaşım yolu taksilerdir.

Panggung Bandaraya, Jalan Tun Perak ve Jalan Raja Kavşağı

Kuala Lumpur’un Merdeka Meydanı ve Royal Selangor Club gibi tarihi kent simgelerinin yanı başında bulunan Panggung Bandaraya Mağribi stilindeki muhteşem ön cephesiyle miras binası olarak deklere edilmiştir.

Nası Gidilir: Rapid KL LRT ile Masjid Jamek istasyonuna gidin. Buradan 10 dakikalık yürüyüşle tiyatroya ulaşabilirsiniz.

Actors Studio (Aktörler Stüdyosu), LOT 10 ve Sentul Park

Malezya’nın bu ilk özel tiyatro şirketi çok çeşitli oyunlar sergilemekte ve meraklılara kurs vermektedir. Kuala Lumpur’daki iki ayrı noktada ki gösterileri tadına varın.

Ulaşım: LOT 10’a ulaşım KL Monorail ile çok kolaydır. Sentul Park için ise RapidKL LRT ile Sentul İstasyonuna gidiniz.

Sutra Dans Tiyatrosu

Temel olarak Hint klasik danslarıyla ilgilenen bu sanat merkezi Malezya’nın özel sahne sanatları merkezlerindendir. Sutra Galerisi’nde yerli ve yabancı sanatçıların resimleri sergilenmektedir. Belirli günlerde halka açıktır.

DİNİ FESTİVALLER

Hari Raya Aidilfitri/ Ramazan Bayramı

Malezya’da ki en büyük kutlama olan bu bayram, Oruç ayı olan Ramazan ayının ardından yapılır .Özellikle gece evler ve bahçeler ışıklarla bezendiğinde keyifli veşenlikli bir ortam oluşur. Ramazan Bayramı’nın sabahında, camilerde özelnamazlar kılınır ve aileler merhum yakınlarının kabirlerini ziyaret eder. Bu ayrıca ailelerin bir araya geldiği birzamandır.

Hari Raya Aidiladha/ Kurban Bayramı

Ayrıca Hari Raya Haji ya da Kurban olarak da bilinen bu Müslüman bayramı Mekke’deki haccın bitişini kutlamak için düzenlenir. Ülkenin dört bir yanındaki camilerde özel sabah namazları kılınır. Sığır, keçi ya da koç adayıp etini yoksullara dağıtmak yaygın bir gelenektir.

Çin Kameri Takvimi/ Çin Yeni Yılı

Bu bayram Çin kameri takvimine göre yeni yılın başlangıcı için kutlanır.Kutlamaların esası, ailelerin akşam yemeğindebir araya gelmesidir. Çocuklarbüyüklerden geleneksel ang pow ya da kırmızı torbalarda harçlık almakiçin sabırsızlanır. Bu etkinlikte Aslan Dansı yaygın bir özelliktir.

Deepavali

Hindular Deepavaliya da Işık Bayramı’nı iyiliğin kötülük üzerindeki zaferini kutlamak için düzenler. Gün ritüeller uyarınca yağbanyosu ile başlar ve ibadetlericümbüşler ve eğlenceler takip eder.

Christmas (Noel)

Şehirdeki, Hıristiyan topluluk kiliselerdeki hizmetlere iştirak ederek Noel’i kutlar. Noel şarkıcıları evleri dolaşarak Noel ruhunu yaşatırken alışveriş merkezleri Hıristiyan aksesuarları ile süslenir.

Vesak Bayramı

Vesak Bayramı Mayıs ayına denkgelir ve Lord Buda’nın doğumu, aydınlanması ve ölümüanısınadüzenlenir. Dindarlar ülkenin her yanındaki tapınaklarda ritüellere ve ibadetlere katılır. Öne çıkan özellikleri arasında tapınaklardagüvercinlerin serbest bırakılması ve gece geçit yapan çok renkligezici alay vardır.

Thaipusam

Bu canlı ve büyüleyici Hindu bayramı, Kuala Lumpur’un dışındakiünlü Batu mağaralarında LordMuruga’nın anısına kutlanmaktadır.Tanrıları taşıması için özenle süslenmiş, iki tekerlekli bir atarabasına, kavadis ya da ruhanikefaret için şatafatlı çerçevelertaşıyan binlerce Hindu eşlik eder. Bu da seyrine doyum olmaz bir  manzara ortaya çıkartır.

Sonbahar Ortası Bayramı, (Fener & Mooncake {Çin Pastası} Bayramı)

Kökenleri Çin’de olmakla birlikte, bu bayram barışın ve refah paylaşımının huzur içerisinde kutlanmasını amaçlar. Renkli fener alayları ve çeşitli Çin pastaları bayramın öne çıkan özellikleridir.  

ETKİNLİKLER  ve KUTLAMALAR

Yılbaşı Gecesi

Yeni Yıla girmek için geri sayım heyecanını Malezyalılarla paylaşın.  Görkemli açık hava kutlamaları ve konserler Merdeka Meydanı ve Kuala Lumpur Şehir Merkezi gibi şehrin birçok farklı noktasına yayılmaktadır.

Malezya’nın Renkleri

Malezya’nın Renkleri ülkede ki en büyük ve zengin kültürel çeşitliliğinin sergilendiği bir festivaldir. Ülkenin kültürel zenginliğini gösterir. Geçitleri, geleneksel dansları ve müzik performanslarını içeren canlı ve hareketli bu etkinliklerin keyfini yaşayın.

Federal Bölge Bayramı

Her yıl 1 Şubat'ta kutlanan bu bayram, Kuala Lumpur’ un 1974’te Federal bir Bölge olarak ilan edilmesini anmak üzere kutlanmaktadır. Ayrıca Şehir Bayramı olarak da bilinen bu resmi tatil renkli geçit törenleri, havai fişek gösterileri, sergiler ve kültürel etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ekselansları Malezya Kralı’nın Doğum Günü

Ekselansları Malezya Kralı’nın resmi doğum günü Haziran ayının ilk Cumartesi günü kutlanmaktadır. Bu kutlu etkinliğin özelliği, ülkeye çok önemli hizmetlerde bulunan kişilere verilen devlet onur armağanları ve ödülleridir.

Bağımsızlık Günü

31 Ağustos’da, toplumun her kesimden Malezyalılar Malezya'nın bağımsızlığını kutlamak için Milli Bayram etkinliklerine katılır. Önde gelen aktiviteler arasında sergiler, çok renkli geçit törenleri ve muhteşem havai fişek gösterileri vardır.  Malezya bayraklarının şehrin semalarında gururla dalgalanması seyri doyumsuz bir gösteridir.  

Malezya Mega Sale Carnival (Büyük Satış Karnavalı)

Ülkedeki en büyük satış karnavalının tadına inanılmaz indirim ve fırsatlardan faydalanarak varın. Malezya Mega Sale Karnavalı moda, elektronik, bilgisayar parçaları, ev eşyaları, el sanatları ve daha birçok şeyi reddedilemez fiyatlar ile beraberinde getirir. Ziyaretçiler şehir içinde bir çok alışveriş merkezi, özel outletler ve konsept mağazalarda bu karnavalın imkanlarından faydalanabilirler.

Malezya GP Sale

Petronas F1 Malezya Grand Prix’i ile eş zamanlı gerçekleşen bu satış zamanı, uluslar arası markaları inanılmaz fiyatlar ile bulabileceğiniz bir zamandır. Ülke çapında bir çok alışveriş mekanını ziyaret ederek en uygun fırsatı değerlendirin.

Malezya Yıl Sonu Satışları

Alışveriş arabalarınızı tüm dünyadan gelen kaliteli mallar ile doldurun. Yıl sonu satışları benzersiz hediyeleri bulabileceğiniz ve kendinizi bitmeyen bir alışveriş rüyasında görebileceğiniz en uygun zamandır. Yıl sonu festivallerinin en güzelini kaçırmayın.

Malezya Çağdaş Sanat Festivali

Malezya çağdaş sanatı eşsiz, yenilikçi ve olağanüstü bir kültürel çeşitliliğe ve etnik unsurlara sahiptir. Bu festivalde sergiler, söyleşiler ve seminerler ile, uluslararası değer görmüş yerel sanatçıların parlak eserleri sergiliyor. Ziyaretçiler bu görsel şölen zevk için davet edilir.

Cuti-cuti 1Malezya Dans Turizm Karnavalı

Ülkede ki farklı etnik grupların danslarının birlikte sergilendiği bu etkinlik, 1Malezya kavramı için örnek bir etkinliktir. Etkinlik, ülkede gerçekleşen en büyük dans topluluğu rekoru ile de Malezya Rekorlar Kitabına girmiştir. Topluluğa katılın ve müzik ile salının.

Malezya Uluslar arası Ayakkabı Festivali

Her yerde ayakkabı, ayakkabı ve ayakkabı var bu etkinlikte. Bu festival tüm dünyadaki ayakkabı severler için zaman ötesinden gelen stilettolar, strappy sandaletler ve daha bir çok çeşitle bulunmaz fırsatlar sunar. Tüm dünyaca tanınan ünlü ayakkabı tasarımcısı Jimmy Choo’nun özel katılımını kaçırmayın.

Faboulous Food Malaysia – Malezya Uluslararası Gurme Festivali

En güzel mutfakların en lezzetli tatları en iyi ustalar tarafından yapılıyor. Bölgenin yiyecek merkezlerinden biri olan KL ile bu festival tam olarak birbirlerini tamamlıyor. Önde gelen Gurme restoranlarını ziyaret edin ve bu uluslar arası aktivitede kendi yerinizi alın.

Faboulous Food Malaysia – ASEAN Yemek Mirası İzleri

Tek bir yerde tüm Asya’nın tatlarının keyfine varın. İnanılmaz farklı seçenekleriyle Malezya’nın herkesin ağız tadına uygun tabaklarının tadına bakın. Malay, Çin ve Hint kültürlerinin geleneksel yemeklerinin haricinde kültürler gibi kaynaşmış yemeklerinde tadına varın.

Faboulous Food Malaysia – Sokak Restoran ve Yemekleri Festivali

Bölgenin en beğenilen sokak yemekleri olan Malezya sokak yemekleri çok farklı tatlar ve lezzetler barındırmaktadır. Malay ve Çin işporta tezgâhlarından çıkma dudak ısırtan güzellikte ki yemeklerden tadın. İster baharatlı, ister tatlı, Malezya sokak yemekleri sizi asla yanıltmaz.

Kuala Lumpur / Selangor / Putrajaya Ana Etkinlikler

Ocak:   Yıl boyuncaher cumartesi; 1Malaysia Aile Fuarı @ MaTiC

Şubat:  Milli El Sanatları Bayramı,

Mart:    Malezya GP Sale,

Nisan: Malezya Uluslararası Ayakkabı Festivali, Petronas F1 Malezya Grand Prixi,  

Mayıs: Malezya’nın Renkleri • Düğün Malzemeleri Promosyon Günleri,

Haziran: Süper GT Uluslararası Seriler Malezya,

Temmuz: Malezya Modern Sanatlar Turizm Festivali • Kuala Lumpur Festivali (KLFEST) • Malezya Mega Satış Karnavalı,

Ağustos: Ramazan Pazarı • Malezya Milli Bayramı,

Eylül:   Hari Raya Açık Hava Kutlamaları • Fener Festivali •  Merdeka Milenyum Dayanıklılık Koşusu • Malezya Milli Gün Kutlaması • Uluslararası Müzik, Sanat ve Stil Festivali(MASiF) • Tekstil Ürünleri Promosyon Günleri • Malezya ATP Dünya Turu 250,

Ekim:   Efsanevi Malaysia Yemekleri•Malezya Motosiklet Grand Prix • Malezya Art Expo (Sanat Fuarı),Uluslararası Kolam Festivali

Kasım: Efsanevi Malaysia Yemekleri - ASEAN Yemek Mirası İzleri • Tekstil Karnavalı ve Sergisi • Raja Muda Selangor Regatta • Uluslararası Kolam Festivali •  Uluslararası Yerel ve Yerli Sanatlar Festivali• Malezya Yıl Sonu Satış Günleri (M-YES),

Aralık: Efsanevi 1Malaysia Yemekleri– Sokak Yemekleri ve Restoranlar Festivali • Sepang 1000Km Dayanıklılık Koşusu • Cuti-Cuti 1Malaysia Dans Turizmi Karnavalı

EĞLENCE ve HEYECAN

Kuala Lumpur’un muhteşem alt yapısı ve eşdeğerdeki havası bu şehri ana sportif etkinlikler için tercih edilen bir yer yapar. Birden çok spor aktiviteleri için son teknoloji olarak hazırlanmış motor yarışı pistleri, spor kompleksleri Golf sahaları, Kulüpleri ve tema parkları ile etkileyicidir.

Tema Parkları

Berjaya Times Square Tema Parkı, 5. ve 7. Katlar, Berjaya Times Square

10500 metre kare alana kurulu olan bu devasa kapalı alan eğlence parkı her yaştan ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatır. 6 değişik binişi olan Galaxy Station özellikle gençler ve yetişkinler içindir. Muhteşem Supersonic Odyssey Roller coaster2ı kaçırmayın. Aileler kartondan yapılma dev bitki ve hayvanların bulunduğu Fantasy Garden’da eğlenceli zaman geçireceklerdir.

Nasıl gidilir: KL Monorail ile Imbi istasyonunda inin. Direk Berjaya Times Square’e çıkarsınız. Alternatif olarak RapidKL LRT ile Hang Tuah İstasyonunda inin. Alışveriş Merkezi istasyona beş dakikalık yürüme mesafesindedir.

KidZania Kuala Lumpur – Çocukların Şehri, The Curve, Mutiara Damansara

KidZania Kuala Lumpur – Çocukların Şehri, çocukların rol yaparak interaktif bir şekilde eğlence ile karışık öğrenmelerini sağlayan bir merkezdir. Çocuklar 59 ayrı birimdeki, doktor, itfayeci,moda tasarımcısı, pilot ve gazeteci gibi 90’ın üzerindeki iş kolundan birini seçerek o role uygun deneyim ve bilgi edinirler. Burası Güneydoğu Asya’da ki 3., dünyada ise 11. KidZania’dır. 7500 metre karelik bir alana kurulu olan KidZania Kuala Lumpur, yiyecek içecek alanlarının haricinde ebeveynler için internet ve sinema içeren bekleme salonlarına da sahiptir.

Nasıl Gidilir: RapidKL LRT ile Kelana Jaya istasyonuna gidin.Buradan KidZania’ya servisler vardır. Alternatif olarak taksi ile gidebilirsiniz.

Desa Su Parkı, Taman Desa

Beş hektara yayılan bu su parkı aile boyu eğlence ve kahkaha sunmaktadır.

Parkı üç dalga havuzunda bir gezintiye çıkın ve Su Fabrikası’nda iliklerinize kadar ıslanmanın tadını çıkartın. Buranın öne çıkan özelliklerinden birisi, Asya'nın en uzun yokuş yukarı su trenlerinden olan, Thunderbolt’tur (Yıldırım).  

Nasıl gidilir: Buraya gitmek için en uygun ulaşım yolu taksilerdir.

SPOR ve EĞLENCE

Le Tour de Langkawi  (Langkawi Turu)

Dünyanın en önemli bisiklet yarışlarından biri olarak nitelenen bu heyecan dolu etkinlikte, dünyanın en iyi bisikletçileri, sanki cennetten bir parça olan Langkawi adasından Kuala Lumpur’daki Dataran Merdeka’ya kadar, ülkenin bir ucundan diğerine tehlikeli yolları kat ederken arka planda eşsiz manzaralardan bir resital izleriz. Son gün, Dataran Merdeka’daki büyük final öncesinde, yarışçılar Kuala Lumpur’ un en etkileyici bazı kent simgelerinin içerisinden geçerler.  

Petronas Malezya F1 Grand Prix

Bu en önemli motor sporları etkinliği dolayısıyla her yıl dünyanın en üst düzey ralli sürücüleri Malezya’ya gelirler. Yarışın gerçekleştirildiği alan, Sepang Uluslararası Yarış Pisti (SIC), dünyanın en zorlu pistlerinden biri olarak kabul edilir. Kendine özgü, çift cepheli tribünü ile yarışı izlemenin keyfi bir başkadır. Burada gerçekleştirilen diğer motor sporları etkinlikleri: Malezya Motosiklet Grand Prix ve Japonya GT yarışlarıdır.

Kuala Lumpur Uluslararası Kuleden Paraşütle Atlama

300 metrelik, baş döndürücü yüksekliğiyle Kuala Lumpur Kulesi’nden olağanüstü atlayışlar yapan, korkusuz paraşütle yüksekten atlama (B.A.S.E jumping) sporcularını seyredin. Ölüme meydan okuyan, bu yıllık etkinliğe küresel B.A.S.E jumping camiasından yoğun katılım olmaktadır.

Kuala Lumpur Uluslararası Maratonu

Malezya ve 35 diğer ülkeden 7,000 kişinin katıldığı, yılda bir düzenlenen bu yarış Kuala Lumpur Belediyesi ve Federal Bölge Amatör Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenmektedir. Bu yarış DataranMerdeka’da başlar ve Dataran Merdeka’da sonlanır; yarış esnasında şehrin Petronas İkiz Kuleleri, Kuala Lumpur Kulesi, Milli Cami ve Kuala Lumpur Göl Bahçeleri gibi önemli kent simgelerinin içerisinden geçilir.

GOLF

       

Kuala Lumpur, golfçüler için bir cennet gibidir.  Bir çoğu muhteşem olanaklar ve eşsiz hizmetler sunan ayrıcalıklı tesislerin ve kulüplerin içerisinde bulunmaktadır. Gece golfü de Malezya’da golfü daha büyük bir keyfe dönüştüren artı bir özelliktir.

Şehirdeki kimi golf sahaları aşağıda gösterilmektedir:

Bukit Jalil Golf & Country Resort, Jalan Jalil Perkasa 3, Bukit Jalil

18 Delik -  www.berjayaclubs.com/jalil

Kelab Golf Perkhidmatan Awam, Bukit Kiara, off Jalan Damansara

27 Delik -  www.kpgagolf.com

Royal Selangor Golf Club, Jalan Kelab Golf, off Jalan Tun Razak

18 Delik -  www.rsgc.com.my

• Kelab Golf Titiwangsa Polis diRaja MalaysiaPusat Latihan Polis, Jalan Semarak

9 Delik

Kuala Lumpur Golf & Country Club, 10, Jalan 1/70D, off Jalan Bukit Kiara

18 Delik -  www.klgcc.com

Kelab Rekreasi Angkatan Tentera, TUDM Station, Jalan Lapangan Terbang Lama

9 Delik -  http://krat.mod.gov.my

BOWLING

Şehirdeki pek çok bowling sahası alışveriş merkezlerinin içerisinde ya da otellerin ve eğlence alanlarının yakınlarında bulunmaktadır.

Ampang Superbowl, Ampang Point

• Ampang Superbowl, Subang USJ

• Ampang Superbowl, Berjaya Times Square

• Mega Lanes Kuala Lumpur, Endah Parade Shopping Centre

• Pandan Strike Bowl, Pandan Lake Club

• Star Bowl, Desa Complex, Kepong

• Pin Junction, Mutiara Damansara

• Pyramid Mega Lanes, Sunway Pyramid Shopping Centre

• Selayang Bowl, Selayang Mall

BİNİCİLİK SPORLARI

Binicilik sporları şehirde gittikçe popülerlik kazanmaktadır. Ahırlar, kapalı arena, polo sahası, binicilik alanları, egzersiz yolları ve atla gezinti yolları gibi birçok olanak sunan binicilik merkezleri vitrine çıktı.  Ünlü binicilik etkinlikleri arasında Kuala Lumpur Grand Prix At Gösterisi de vardır.

KAYA TIRMANIŞI

Kuala Lumpur’ un hemen dışında bulunan Batu Mağaralarının dik kireçtaşı falezleri, yerçekimine meydan okuma arzusunda olanlara açık davet sunuyor.  Tırmanışların zorluk derecesi çeşitlilik göstermektedir ve ortalama yükseklik 20-30 metre arasındadır. Summit USJ Alışveriş Merkezi Malezya’nın ilk kapalı kaya tırmanış tesisine ev sahipliği yapmaktadır.

UÇ OYUNLAR

Kuala Lumpur’un güneybatısındaki Sunway kasabasında bulunan Extreme Park (Uç Oyunlar Parkı) kaykay,  skateboarding, go-karting, su kayağı, deniz motoru, su tahtası, uzaktan kumandalı araba yarışı ve paintball tesislerini içermektedir.

GECE HAYATI

KL gece hayatı, kültürel farklılıkları gibi canlı ve çeşitlidir. Gece mekanlarının Latin, techno, R & B, reggae, retro melodileri ve ritimleri arasından tercihinizi yapın. KL’de rüzgar gibi esmek için kentlilerin ve ziyaretçilerin arasına katılın!

KL’deki popüler gece noktalarının arasında:

Asian Heritage Row (Asya Mirası Sırası)

Dönüştürülmüş Koloni dönemi binalarının bulunduğu Asya Mirası Sırası oldukça ilgi çekici bir karakter ve atmosfere sahiptir. Bu cadde uluslararası restoranlar ile karma mutfak sunan restoranların, kafelerin, bar ve kulüplerin olduğu bir yerdir. Muhteşem yemeklerden tadabilir veya canlı müzik ve performansların sizi alıp götürmesine izin verebilirsiniz.

Bukit Bintang / Changat Bukit Bintang

Enerji ile dolu olan Bukit Bintang bölgesi heyecan verici geceleri çağdaş bir ortamda sunar. Bukit Bintang ve çevresindeki caddeler iyi yemek ve eğlence seçeneklerine ev sahipliği yapar. En sevdiğiniz içkiyi DJ’in son moda şarkısını dinlerken yudumlayabilir veya gecenin eğlencesine kapılabilirsiniz.

KLCC(Jalan Sultan Ismail, Jalan Ampang & Jalan P.Ramlee)

Bu önemli turist noktası, güneşin batmasıyla beraber eşit derecede önemli bir eğlence noktasına dönüşür. Parti meraklılarını çeken bu bölge, Jalan Sultan Ismail, Jalan Ampang ve Jalan P.Ramlee bölgelerinde güzel bir akşam yemeği veya kulüp ortamına sokar. Ayağınızla yerli veya yabancı grupların müziklerine tempo tutarken bu enerjik atmosferi içinize çekin.

Bangsar

Bangsar Baru ve Jalan Telawi caddelerinde yoğunlaşan Bangsar’ın gece noktaları sofistike ve stil yerlerdir. KL’deki yabancı nüfusun ilgisini çeken bu trend bistro ve kafeler temalı ortamlar veya sakin büyük ekran televizyonlu ortamlar sunar. Son moda müzikleri dinlerken şehrin en popüler mekanlarından birinde bulunun.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Kuala Lumpur bölgedeki önde gelen alışveriş noktalarından biridir. AVM’lerden üst tabaka butiklere, duty free outletlerden sokak pazarlarına geniş bir ölçekte reddedilemez ürünler bulacaksınız. Özellikle 1Malezya Mega Sale Karnavalı, 1Malezya GP Sale ve 1Malezya Yıl Sonu Satışlarında özel fiyatlara bakının.

Bukit Bintang ve KLCC

Şüphesiz ki bu iki nokta Kuala Lumpur’un en önemli alışveriş merkezleridir. Bu iki bölge de devasa alışveriş merkezleri, büyük oteller ve eğlence alanlarına sahiptir. Alışverişçiler her türlü mal ve hizmeti her keseye uygun bir şekilde bu bölgelerde bulabilirler. Bu iki bölge 562 metrelik tamamen klimalı yürüme köprüsü ile birbirlerine bağlanır. Birçok AVM KL Monoail hattı üzerindedir ve istasyonlardan yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir.

Bukit Bintang, Starhill Gallery

Şehrin alışveriş merkezlerinin en lüksü olarak anılan Starhill Gallery, marka arayışında olan alışveriş meraklıları için önemli bir yerdir. Lüks markaların arasında Chopard, Louis Vuitton, Audemars Piguet ve moda dünyasının diğer önde gelen isimleri sayılabilir.  280,000 feetkarelik (yaklaşık 26,000 metrekare) alanıyla, bu yüksek kaliteli alışveriş merkezi her biri farklı bir deneyim yaşatan yedi tematik kattan oluşmaktadır.

 Nasıl gidilir: KL Monorail ile Bukit Bintang İstasyonuna gidin. Alışveriş merkezi yürüme mesafesindedir. 

Pavillion Kuala Lumpur

Birçok yerli ve uluslararası ödülün sahibi olan Pavillion Kuala Lumpur önde gelen bir başka alışveriş merkezidir. 6 Bölgesinin tamamında dünyanın her köşesinden gelen butikler bulunur. Modanın, ev dekorasyonunun ve yiyeceklerin en güzellerinden daha azını beklemeyin. Pavillion Kuala Lumpur aynı zamanda Malezya Rekorlar Kitabına göre ülkenin en uzunu olan Liuli Kristal Havuzu ile de ünlenmiştir.  

Nasıl gidilir: KL Monorail ile Bukit Bintang İstasyonuna gidin. Alışveriş merkezi yürüme mesafesindedir.

Sungei Wang Plaza 

Popülerliğini yıllar boyu sürdüren bu alışveriş merkezinde, temel olarak fotoğrafçılık, elektronik ve elektrikli cihaz, moda giyim ve aksesuar, çanta ve valiz, ayakkabı, cep telefonu, antika mağazaları ve de güzellik salonları ile butikler bulunmaktadır.Hediyelik eşya avcıları ve ekonomik trend-setter’lar için ideal bir yerdir.

Nasıl gidilir: KL Monorail ile Bukit Bintang İstasyonuna gidin. Alışveriş merkezi yürüme mesafesindedir.

Bukit Bintang Plaza

Kuala Lumpur’un en köklü alışveriş merkezlerinden olan Bukit Bintang Plaza giyim, moda aksesuarları, ayakkabı, spor malzemeleri, elektrikli ekipmanlar, farmakolojik ürünler, bilgisayarlar ve mobilyaları kapsayan zengin hizmet yelpazesiyle hâlen kalabalıkların ilgisini cezp etmektedir.  Yanındaki Sungei Wang Plaza ile birleşiktir.

Nasıl gidilir: KL Monorail ile Bukit Bintang İstasyonuna gidin. Alışveriş merkezi yürüme mesafesindedir.

Fahrenheit88

Fahrenheit88, eşsiz şıklıkta moda stilleri ve gençlere yönelik eğlenceleri ile sizleri heyecanlı bir alışveriş deneyimine davet ediyor. Müşteriler, beş perakende satış katına ve iki eğlence katına yayılmış 250 mağaza arasından gönüllerince seçim yapabilir. Dört sıcak noktaya şöyle bir göz atın; Moda Sıcak Noktası, Alet Edavat Sıcak Noktası, F&B Sıcak Noktası ve Eğlence Sıcak Noktası. 

Nasıl gidilir: KL Monorail ile Bukit Bintang İstasyonuna gidin. Alışveriş merkezi yürüme mesafesindedir.

Lot 10

Bu devasa alışveriş merkezi, kendine has yeşil ve mavi çizgili ön cephesiyle yukarı sınıftan alışveriş heveslilerinin ihtiyaçlarına seslenmektedir. Ziyaretçiler, favori marka tasarımcılarının ürünlerini bulmakta hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Isetan başat kiracıdır.

Nasıl gidilir: Kuala Lumpur Monoray ile Bukit Bintang İstasyonu’na gidin. Çoğu alışveriş merkezi yürüyüş mesafesindedir.

Plaza Low Yat

IT meraklıları ve elektronik düşkünlerince çok iyi bilinen Plaza Low Yat çok çeşitli dijital ve elektronik malzeme içermektedir. 2009 yılında Malezya’nın en büyük IT Hayat Tarzı AVM’si seçilmişti.

Nasıl gidilir: Kuala Lumpur Monoray ile Bukit Bintang İstasyonu’na gidin. Çoğu alışveriş merkezi yürüyüş mesafesindedir.

Berjaya Times Square (Berjaya Times Meydanı)

Malezya’nın, 3.450.000 feetkarelik (yaklaşık 320,515 metrekare) alana sahip bu en büyük alışveriş merkezi 1000’in üzerinde perakende mağazanın yanı sıra eğlence ve yemek tesislerine ev sahipliği yapmaktadır.Modaya uygun ve şık giysiler, aksesuarlar, gözlükler, ayakkabılar, ev ekipmanları, IT cihazları ve daha birçok ürün uygun fiyata sunulmaktadır.

Nasıl gidilir: Berjaya Times Square’e doğrudan ulaşım için, KL Monoray ile Imbi İstasyonu’nda inin.

Suria KLCC

Saygın bir mekân olan Kuala Lumpur Şehir Merkezi’nde (KLCC) bulunan bu popüler alışveriş merkezinin altı katında da perakende satış mağazaları vardır. Merkezdeki ünlü işletmeciler arasında Isetan, Parkson Grand ve Marks & Spencer bulunmaktadır.  Aseana ve Pucuk Rebung sundukları özgün etnik ürünler ve çeşitlerinin zenginliği ile özgün mağazalardır.  Asian Flavours Food Court’ta (Asya Lezzetleri Yemek Divanı) farklı mutfaklardan çok zengin bir menüyü deneyebilirsiniz.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile KLCC İstasyonu’na gidin. Bu tren servisi ziyaretçileri doğrudan tesislere götürecektir.

Avenue K

KLCC bölgesinde bulunan Avenue K şehrin genç profesyonelleri arasında oldukça popülerdir. Sahip olduğu 6 katta temalı alışveriş ile kafe ve restoran servisi sunar.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile Ampang Park İstasyonuna gidin. AVM birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

KL CityWalk

KL CityWalk şehrin ilk açık hava yaya şerit alışveriş merkezidir. 500m uzunluğa yayılmış, Yiyecek içecekten, moda ve bilet hizmetine her şeyi sunan 54 butik outleti vardır.

Gezinti tadı almak isteyen ziyaretçiler için idealdir. KL CityWalk otel ve alışveriş merkezlerine kolay erişebilecek bir şekilde şehir merkezinde yer almaktadır. Ayrıca KL Belediyesi tarafından işletilen bir VisitKL Turizm Kontuarı bulunmaktadır.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile KLCC istasyonuna gidin. KL Citywalk kısa yürüyüş mesafesindedir.

Jalan Putra / Jalan Tuanku Abdul Rahman

JalanPutra, birçok konferans ve sergiye ev sahipliği yapan Putra Dünya Ticaret Merkezi (PWTC)’yi barındırmasından ötürü oldukça iyi bilinen bir yerdir. Sunway Putra Mall, Sunway Putra Hotel, Seri Pacific Hotel, service apartmentlar ve F&B Outlerlara sahiptir.

Sunway Putra Mall, Jalan Putra

Yüksek atrium alanı ve camdan eğilimli çatısı ile gerek yerli gerekse yabancı ziyartçiler tarafından beğenilen bir AVM’dir. Perakende mağazası Parkson Grand’de geniş spektrumda çeşitli ürünleri ve Cold Storage hipermarkette birçok yiyecek malzemesi bulunabilir.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile PWTC istasyonuna gidin veya KTM Komuter ile Putra istasyonuna gidin. AVM kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Sogo

Bu popüler Japon perakende satış mağazası; moda giyimden ev eşyalarına, elektrikli ve elektronik cihazlardan spor malzemelerine kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu için kent sakinleri için çok gözde bir mekândır. Mağazada ayrıca Japon mutfağından seçilmiş çok çeşitli gıda maddeleri de bulabilirsiniz.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile Bandaraya İstasyonu’na gidin. İstasyonu alışveriş merkezine bağlayan bir yaya köprüsü vardır.

Dutamas, Publika, Solaris Dutamas

Kültür, sanat ve yaratıcı fikirlerin yeni oyun alanı olan Publika AVM “yaratıcı AVM” olarak ünlenmiştir. Yaklaşık 31200 metrekarelik alana yayılan mağazaları ile şehrin bir başka alışveriş cennetidir. Yeni konsepti, etkinlikleri yaratıcı bir şekilde karıştırması ve renkli stantları ile Publika, şehrin en yeni yaşam stili AVM’si konumundadır.

Mid Valley City

Bangsar yakınında ki Lingkaran Syed Putra’da bulunan Mid Valley, perakende, dinlenme, yemek, eğlence ve konaklama imkanlarını barındıran büyük bir alandır. Burada Mid Valley Mega Mall ve The Gardens olmak üzere iki önemli alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu bölgede Cititel, Boulevards ve Beş Yıldızlı Gardens Hotel & Residence olmak üzere 3 otel vardır.

Mid Valley Megamall

Şehrin en önde gelen alışveriş merkezleri arasında yer almaktadır. 430 perakende mağazası ve Metrojaya, Jusco ve Carrefour gibi önde gelen işletmeleri çok zengin bir ürün çeşitliliğini beğeninize sunmaktadır. Bir IT merkezi, Evcil Hayvanlar Diyarı, Asya’nın en geniş sinema kompleksi, spor salonu ve Mega MPH Kitapevi ile reddedilemez bir alışveriş zevki sunmaktadır.

The Gardens

The Gardens, lüks markalar ve kıskanılacak tasarımcı koleksiyonları ile sofistike ve sıra dışı koleksiyonları barındıran bir yerdir. Marks & Spencer, TheOrigins, Robinsons, Isetan gibi markaların haricinde Selberan, Hush Puppies ve Coach gibi markalar ile de  elit müşteri tabakasına hitap etmektedir.

Nasıl gidilir: KTM Komuter ile Mid Valley istasyonuna gidin. Mid Valley Mega Mall ve The Gardens yürüme yolu ile istasyona bağlıdır. Alternatif olarak RapidKL LRT ile Bangsar istasyonuna gidir. Taksi ve Servis otobüsleri ile AVM’ye ulaşabilirsiniz.

Bangsar

Şehir dışında bulunan Bangsar’ın çok sayıda yabancı konuğa ve yöre sakinlerine hizmet sunan kendi alışveriş tesisleri vardır.  Burada bulunan çok sayıdaki yiyecek mağazası ve eğlence yeri; özellikle akşam toplantıları için popüler bir mekân olmasını sağlamıştır.

Bangsar Shopping Center

İnanılmaz sayıda Uluslararası Gurme Restoranlara ve stil bistrolara sahipolan Bangsar Alışveriş Merkezi gerek yabancı menşeli şehirlileri gerekse yerlileri kendine çeken bir yerdir.

Nasıl gidilir: Buraya gitmek için en uygun yol taksi kullanmaktır.

DİĞER BÖLGELER

Kenanga Wholesale City, Jalan Loke Yew

Kenanga Wholesale City Malezya’nın ilk tek nokta moda toptan alışveriş merkezidir. Yaklaşık 46500 metrekare perakende satış alanı olan bu türünün tek örneği alışveriş merkezinde moda, aksesuar, ayakkabı, hediye, kırtasiye ve diğer günlük yaşam ürünlerini bulabilirsiniz.

 Nasıl gidilir: KL Monorail veya RapidKL LRT ile Hang Tuah İstasyonuna gidin. Alışveriş merkezi yürüme mesafesindedir.

EL SANATLARI MERKEZLERİ

Farklı hatıra ürünleri ve hediyeler bulmak için el sanatları merkezlerini ziyaret edin. Tahta oymacılığından, pewter malzemelerine, songket ve batik gibi Malezya sanatları çok güzel ve değerlidir. Ziyaretçiler sanatların nasıl yapıldığını izleyebilir hatta kendileri de yapmayı deneyebilirler.

Pasar Seni (Merkez Pazar)

Pasar Seni veya Merkez Pazar yerel sanatçı ve ustalar tarafından yapılmış birçok el sanatı ürününün bulunduğu ödül kazanmış bir Pazar alanıdır. Malay, Çin veya Hint kökenli kültürel ürünlerden alın veya Borneo Malezya’sında ki yerel kabilelere ait etnik hediyelere bir bakın. Ziyaretçiler kendi portrelerini çizdirebilir veya kendilerine özel el sanatı hediyelik ısmarlayabilirler. Hemen dışarıda ise Katsuri Walk, cadde alışverişini kapalı ve güvenli bir ortamda sunmaktadır.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile Pasar Seni istasyonuna gidin.

Kuala Lumpur Craft Coplex ( Kuala Lumpur El Sanat Merkezi)

Malay köyü şeklinde düzenlenmiş bu kompleks sanatçıların el sanatları dükkanları, el sanatları imalathaneleri, el sanatları müzesi ve yiyecek alanından oluşan bir çeşit kolonileri gibidir. Baitk boyamadan örmeye, mücevher imalatından çömlekçiliğe bir çok ilgi çekici aktivite bulunmaktadır. Burada zanaatçıların el işi çalışmalarını izleyin veya batik boyama da kendinize bir şans verin. Ziyaretçiler buradan ihraç kalitesinde kaftan, bornoz, gümüş ürünleri, pewter ürünleri, cam ürünleri, çömlek, ipek batik boyamaları ve songket gibi Malezya el sanatları ürünlerini alabilirler.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile KLCC istasyonuna veya KL Monorail ile Raja Chulan İstasyonuna geçin. Buradan taksi ile komplekse geçebilirsiniz.

Malezya El Sanatları Geliştirme Birliği (Karyaneka)

Malezya El Sanatları Geliştirme Birliği’nin Malezya sanat ve el sanatlarını geliştirmeye yönelik bir çok outleti vardır. Bu hediyeler aynı zamanda www.karyaneka-onlinestore .com.my adresinden internet üzerinden de alınabilir.

Royal Selangor

Pewter ve filigran gümüş ürünlerinin nasıl yapıldığını Setapak Jaya’daki Royal Selangor shoroom’unda görün.

SOKAK PAZARLARI

Sokak pazarları Malezya’ya özgü bir alışveriş deneyimi sunarlar. Ziyaretçiler çok büyük çeşitlilikte mallar, hediyelikler, el sanatları ve indirimler bulurlar. Zaman zaman pazarlıklar daha iyi fiyata almak için yapılabilir. Ancak sadece ciddi iseniz pazarlık yapın.

Petaling Street

Petaling Street ya da Çin Mahallesi alışverişin tuzu biberi pazarlıktır diyenlerin tam aradıkları yer. Geleneksel tedavi bitkileri ve taze çiçekler, çeşit çeşit kumaşlar, giysiler, saatler, ayakkabılar ve el çantaları satılmaktadır.

Nasıl gidilir: RapdKL LRT ile Pasar Sein İstasyonuna gidin. Çin mahallesi yürüme mesafesindedir.

Jalan Tunku Abdul Rahman

Jalan Tuanku Abdul Rahman (veya Jalan TAR), Kuala Lumpur’un alışverişteki üstadı gibidir. Yolun her iki tarafında, boylu boyunca savaş öncesi binalar uzanır. İlgi çekici ön cepheler aynen korunmuş ve modern ticaret, özellikle de perakende satış mağazaları için yeniden düzenlenmiştir. Mağazalarda kumaş & tekstil, çanta & valiz, halı, spor malzemeleri ve kış giysileri gibi çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile Masjid Jamek İstasyonuna gidin. Pazar kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Jalan  Masjid India

Savaş öncesi döneme ait dükkân-evlerde; capcanlı renkleriyle geleneksel kostümlerin, nefis Hint yemeklerinin yanı sıra hünerli ellerden çıkma süs eşyaları ve aksesuarlar gibi bir dolu otantik Hint mamulü satılmaktadır.

Nasıl gidilir: RapidKL LRT ile Masjid Jamek istasyonuna gidin. Pazar kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

 

Diğer pazarlar, sokak pazarları içerisinde, Maju Junction Mall içinde yer alan Souk Al-Tar, Plaza Mont Kiara ve Bukit Bintang Center sayılabilir.

POPÜLER MALEZYA HEDİYELERİ

Batik

El işi ya da baskılı motifleriyle hem geleneksel hem de çağdaş stilleri bulunan çok amaçlı bir kumaştır. Pareolar, peştamallar, gömlekler ve elbiselerden oluşan zengin batik çeşitlerinden dilediğinizi seçin. Yastık yüzleri, tabak altlıkları ve masa örtüleri gibi ev eşyaları da evinize değer katacak.

Songket

Malezya songket kumaşı altın ve gümüş tellerle dikilen nadide bir kumaştır.  Bu dekoratif kumaş, özellikle asiller tarafından kullanılır ve kalifiye zanaatkarların zahmetli uğraşları sonucu elle örülür. Hem geleneksel kostümler için, hem de muhteşem gece elbiseleri için kullanılır. Nesilden nesile aktarılan bu mirası evinizin zenginlikleri arasına katın.  

Çömlekçilik ve Seramik

Bu maharetle işlenen parçalar genelde Sarawak ve Perak eyaletlerinden getirilmektedir. Sarawak çömlekleri etnik etkiler ve görece büyük boyutuyla diğer çömleklerden rahatlıkla ayırt edilebilir.   Kendine has şekliyle, Perak’tan getirilen Labu Sayong geleneksel olarak su kabı şeklinde kullanılır.

Pewter Eşyalar

Özel olarak işlenen pewter malzemeler; bira bardağı, kadeh, çay ve kahve takımı, fotoğraf çerçevesi, saat, vazo ve diğer dekoratif eşyalar eklinde kullanılabilir. Popüler pewter markaları arasında Royal Selangor, Tumasek ve Mariwasa vardır.

Oymacılık

Şehirde oymacılık sanatlarının zengin ve büyüleyici örnekleri bulunabilir. Bunlar arasında Orang Asli ya da yerli halkın özgün oymaları da vardır. Ayrıca Doğu Malezya’daki Sabah ve Sarawak’tan getirilen oyma sanatı ürünleri de yaygın olarak bulunmaktadır.

Pandanus Dokuması

Pandanus yapraklarından son derece güzel armağanlar ve hediyelik eşyalar dokunmaktadır. Bunlar arasında birçok renk ve tasarımla görücüye çıkan kullanışlı ve şık çantalar vardır. Ayrıca paspaslar, masa örtüleri, mücevher kutuları ve hediye kutuları da etkileyici ve çağdaş tasarımlarla beğeninize sunulmaktadır.

YEME İÇME

KL yemek açısından bir cennettir. Ziyaretçiler otantik yerel tatlardan Uluslararası Gurme tatlarına kadar birçok seçeneğe sahiptir. Basit açık hava restoranlar veya lüks restoranlarda Malay, Çin ve Hint mutfaklarının tadına varın. Müslümanlar rahat olabilirler çünkü Helal Yiyecek her yerde bulunur. Fabulous Food Malaysia bayrağı altındaki Malezya Uluslararası Gurme Festivali, ASEAN Food Heritage Trail ve Street Food & Restaurant Festival gibi etkinlikler sayesinde ziyaretçiler en iyi gastronomi tatlarına ulaşırlar.

Malay Mutfağı

Geleneksel Malay mutfağı özelliğini bol baharat ve aromatik tatlardan almaktadır. Tabaklara kremsi bir doku kazandırmak için bol Hindistan cevizi sütü kullanılır. Diğer yandan karşı konulamaz kokular vermesi için zencefil tomurcukları, yerel Pandanus bitkisi yaprakları ve kimyon gibi malzemeler kullanılır. Çok sevilen Malay yemekleri arasında nasi lemak, satay ve rendang bulunmaktadır. Dövülmüş acı biberden yapılma sıcak bir sos olan Sambal, karides ezmesi ve limon suyu, Malay tarzı yemeklere ayrı bir lezzet katmaktadır. Muz lokumları ve diğer çok tatlı ve ekşi pasta çay saati favorileri arasındadır.

Çin Mutfağı

Çin yemekleri genellikle tavada kızartılmakta ve lezzetine en çok dumanı üzerinde tüterken varılmaktadır.. Sebzelerin gevrek olmasına ve kendi orijinal aromalarını muhafaza etmelerine özellikle dikkat edilir.  Sofraların en sevilen yiyecekleri arasında, çeşitli et ve sebze dilimleriyle servis edilen pilavlar bulunmaktadır. Erişte ise çabuk hazırlanabilen ve çok tercih edilen bir diğer geleneksel yiyecektir. En çok kızartılmış erişte, erişte çorbaları ve körili olarak hazırlanmaktadır.

 Hint Mutfağı

Hindistan yiyecekleri iki keskin tip altında genişçe sınıflandırılabilmektedir: kuzey ve güney Hint mutfakları. Kuzey mutfağı favori yiyecekleri arasında briyani pirinci ve naan gibi ekmek çeşitleri bulunurken, tipik bir Güney Mutfağı öğününde pirinç, köri, mezeler ve muz yaprağında servis edilen yoğurt bulunur. Her zaman tercih edilen thosai, chappati ve poori gibi tatlar, Hindistan cevizi, domates ya da nane reçelleri ile birlikte zevkle yenmektedir.

Mamak Mutfağı

Hindistanlı Müslüman kökenden gelen, Mamak mutfağı, şehirde yaşayanlar arasında müthiş bir popülariteye sahip olmasıyla ön plana çıkar. Özelliğini yoğun ve baharatlı tabaklardan alan bu lezzetler günün herhangi bir zamanı için harika öğünler teşkil eder.  Bunlar arasında murtabak, teh tarik, körili balık kafası, nasi kandar ve kızartılmış erişte bulunur.

Uluslararası Mutfak

Continental, Vietnam, Kore, Japon, Tayland, Endonezya ve İtalya mutfağından yiyecekler servis eden restoranlar büyük otellerde ve Jalan Sultan Ismail, Jalan Ampang, Sri Hartamas, Mont Kiara ve Bangsar yakınlarında bulunmaktadır. Bukit Bintang’da bulunanAin Al Arabia ya da Arap Meydanı Orta Doğu mutfağı tadlarını sunan birçok mekânı barındırmaktadır.

Malezya’nın Favorileri

Aşağıda verilen bu popüler Malezya yemeklerinden bazılarını tatmadan yapılacak herhangi bir Malezya ziyareti eksikli kalacaktır.

Nasi Lemak

Hindistan cevizi sütü içinde pişirilip zencefil, anason ve kimyon gibi baharatlarla tatlandırılan bu aromalı pilavı mutlaka tadın. Genellikle hamsi kızartması, kaynamış yumurta, baharatlı sambal sos, taze salatalık dilimleri, çıtır yer fıstığı ve yoğun bir et suyu olan rendangile servis edilmektedir.  Sorarsanız, Malezyalıların birçoğu bir tabak nasi lemak’ın güne başlamanın en iyi yolu olduğuna yemin edecektir!

Satay

Malezya’nın alamet-i farikalarından olan bu tabakta kömür ateşinde pişirilmiş tavuk şiş ya da ızgara et bulunmaktadır. Kalın, leziz et parçaları lezzetli bir fıstık sosu, pirinç küpleri ve taze soğan ve salatalık dilimleri ile servis edilir.

Teh Tarik

Sözlük anlamı “uzayan çay”dır. Dumanı tüten sıcak çay, aromasını zenginleştirmek ve soğutmak için hünerli eller marifetiyle bir kupadan diğerine aktarılmaktadır.  Buharlaştırılmış ya da yoğunlaştırılmış süt katılan, teh tarik Malezya’nın günün her saati içilen popüler içeceklerinden biridir.

Roti Canai

Bu geleneksel Malezya kahvaltısı, buğday unundan yapılan gevrek bir kreptir. Ustaları hamuru yoğurur, açar, havaya fırlatır ve sonra bir ızgara üzerinde mükemmel şekilde pişirirken seyretmelisiniz. Roti canai en çok mercimek ve körili tavuk ile tatlandırılmaktadır.

Rendang

Rendang kuru ve kalın dana veya tavuktan yapılma bir Malay yemeğidir. Genelde glütenli pilav veya beyaz pilav ile servis edilir. Rendang özellikle bayramlarda olmazsa olmaz bir yemektir. Acı ve baharatlı tadı ile bilinir. 

Air Batu Campur (ABC)

Bu tatlı sıcak bir öğleden sonra susuzluğunuzu gidermek için birebirdir. Air batu campur ya da diğer adıyla ais kacang kırmızı barbunya, yer fıstığı, tahıl ve meyvelerle aromalandırılmış ve yoğunlaştırılmış süt ve şeker şurubu ile tatlandırılmış, ağzına kadar kıyılmış buzla doldurulmuş bir kasedir.

Cendol

Bu tatlı kıyılmış buz ve Hindistan cevizi sütünden oluşmakta, kahverengi şeker şurubu ile tatlandırılmaktadır. Ana malzemesi cendol, ya da taze fasulye unundan yapılmış erişte benzeri şeritlerdir.

Nasi Biryani

Çokça yiyebilen ve pilav hastası olanlar için en özel seçim Nasi Biryani olacaktır. Basmati pirincinden özel olarak yapılan bu yemeğe et ve aromatik baharatlar eşlik eder. Yumurtalı, tavuklu, kuzu etli varyasyonları var. Biryani pilavı köri ve salatalık doğranmış yoğurt ile birlikte sunulur.

Bak Kut Teh

Bir Çin Klasiği olan Bak Kut Teh, domuz kaburgası, et parçaları ve otlar ile birlikte sunulur. Et, anason, dong quai, tarçın, karanfil, rezene tohumu ve sarımsak ile rafine edilir. Müslümanlar için Helal olan tavuklu versiyonu ise Chi Kut Teh olarak bilinir ve domuz, tavuk eti ile yer değiştirir.

Tavuk Pilavı

Izgara, buharda pişirilmiş ya da haşlanmış tavuk ve zencefil ezmesi, acı sos ve soya sosu ile servis edilen bol pilav.

Laksa

Özel bir Noodle çorbası olan bu yemek, Hindistan cevizi sütü, deniz ürünleri, salatalık, baharat ve fasülye filizi ile sunulur. Laksa Penang, Laksa Johor, ve Laksa Sarawak gibi birbirinden farklı sunum ve tatlarda varyasyonları bulunur.

Char Kuay Teow

Çin mutfağının en popüler yemeklerinden biri bir tabak dolusu Char Kuay Teow’dur. Kuay Teow yassı noodle parçalarının yüksek ateşteki fırında karides ve tavuk ile pişirilip ardından çıtır fasulye filizleri ile süslenmesidir. Daha farklı bir tat vermek üzere kimi zaman ördek yumurtası da eklenir.

Kuala Lumpur’da ki Popüler Restoranlar

Yemek Maceranıza başlamak için Kuala Lumpur’daki bazı restoran örnekleri aşağıdaki gibidir.

Malay

• Seri Melayu Restaurant, 1, Jalan Conlay

• Atmosphere 360o Revolving Restaurant, KL Tower, Jalan Puncak

• Saloma Theatre Restaurant, Malaysia Tourism Centre, 139, Jalan Ampang

• Nelayan Seafood Restaurant, Titiwangsa Lake Gardens, Jalan Temerloh

• Bijan, 3, Jalan Ceylon

• Verandah Restaurant, Carcosa Seri Negara

• Malay Tea House, Forest Research Institute of Malaysia (FRIM), Kepong, Selangor

• Malay Tea House, Central Market (Pasar Seni), Kuala Lumpur

Çin

• Celestial Court, Sheraton Imperial Hotel, Jalan Sultan Ismail

• Lai Po Hin, Mandarin Oriental Hotel, Kuala Lumpur City Centre (KLCC)

• Shang Palace, Shangri-La Hotel, Jalan Sultan Ismail

• Si Chuan Dou Hua, Parkroyal Kuala Lumpur, Jalan Sultan Ismail

• Tai Thong Grand Restaurant, Lot 26, 10074 – 10076 A, Section 46, Jalan Ampang

• Toh Lee, Intercontinental KL, Jalan Ampang

Hint

• Bombay Palace,215, Jalan Tun Razak

• The Taj, Federal Hotel, 35, Jalan Bukit Bintang

• Kohinoor, 1st Floor, CapSquare Centre, Jalan Munsyi Abdullah

• Passage Thru’ India, 235, Jalan Tun Razak

• Chutney Mary Restaurant & Bar, 21-G Jalan Telawi 2, Bangsar

Nyonya

• Nyonya Colours, Lower Ground Floor, The Gardens, Mid Valley City

• Precious Old China Restaurant and Bar, Lot M2, Central Market, Jalan Hang Kasturi

Vejeteryan

• Annalakshmi, 114 – 116 Temple of Fine Arts, 50470 Brickfields, Kuala Lumpur

• Mama Sayang Vegetarian Nyonya Restaurant, 21, Jalan Desa, Off Jalan Klang Lama

. Tian Yian Café & Restaurant, 5, 7 & 9, Jalan 3/93, Taman Miharja, Cheras

• Saravana Bhavan, 52, Jalan Maarof, Bangsar

• Cameleon Vegetarian Restaurant, 1, Jalan Thamboosamy, Off Jalan Putra

Karma

. Eden Seafood Village, Lot 1, Chulan Square, Jalan Raja Chulan

• Bon Ton Restaurant, No. 4, Jalan Ceylon

• Kafe Ceylon Hill, 19, Jalan Damai, Off Jalan Tun Razak

• Kristao [Malaysian Portuguese], 56, Jalan Doraisamy, Asian Heritage Row

• Cilantro, Micasa All Suite Hotel, 368B, Jalan Ampang

• Shook! The Feast Floor, Starhill Gallery, Jalan Bukit Bintang

• Shrooms, Lot 139, 1st Floor, Suria KLCC

• Spices, Concorde Hotel, Jalan Sultan Ismail

Akdeniz

. Marche, Renaissance Kuala Lumpur Hotel, Corner of Jalan Ampang & Jalan Sultan Ismail

• Moussandra, Sub Lot B8, Ground Floor, KL Plaza

Endonezya

. House of Sundanese Food, 4.12, Level 4, Suria KLCC

• Sari Ratu Restaurant, GF 42-2, Jalan Sultan Ismail, Bukit Bintang

• Rahsia, [Nyonya, Indonesian, European], 13, Jalan Damai, Off Jalan Tun Razak

İtalyan / Fransız

. Ciao, 428 Jalan Tun Razak

• Piccolo Mondo, GF, Wisma Peladang, Jalan Bukit Bintang

• Santini, 1st Floor, Suria KLCC

• Villa Danieli, Sheraton Imperial Hotel

• Etoile Bistro, Hotel Equatorial, Jalan Sultan Ismail

• The Dining Room (French), Carcosa Seri Negara, Taman Tasik Perdana

Japon / Kore

Benkay, Hotel Nikko, Jalan Ampang

• Chikuyo-tei, 2nd Floor, Istana Hotel, Jalan Raja Chulan

• Kampachi, Hotel Equatorial, Jalan Raja Chulan

• Keyaki, Pan Pacific Hotel, Jalan Putra

• Zipangu, Shangri-La Hotel, Jalan Sultan Ismail

. Koryo Won (Korean), 2nd Floor, Kompleks Antarabangsa, Jalan Sultan Ismail

Thai / Vietnam

. Amarin Heavenly Thai, Level 2, Centre Court, Mid Valley Megamall

• Bangkok Jam, GL-10, BB Park, Jalan Bukit Bintang

• Chakri Palace, B-OG, 02 Jalan 1/7C, Plaza Mont Kiara, Off Jalan Bukit Kiara 2

• Rama V, 5, Jalan U Thant

• Tamarind Hill, 1, Jalan Kerja Air Lama, Ampang

• Cochine Lounge & Restaurant, (Vietnamese), 64, Jalan Doraisamy, Off Jalan Sultan Ismail

Batı

. De View, 1/F, The Red House, 12, Jalan Kia Peng

• San Francisco Steakhouse, 1st Floor, Suria KLCC

• American Chilli’s, Bangsar Shopping Centre

• TGI Friday, GF, Menara Hap Seng, Jalan P. Ramlee

Orta Doğu

. Al Nafourah, Le Meridien Hotel, Jalan Stesen Sentral

• Sahara Tent Restaurant, Fortuna Hotel, Off Jalan Bukit Bintang

• Al Marjan Restaurant, Lot 415 Level 4 Suria KLCC

• Restaurant Bukhara, 1st Floor, Suria KLCC

• Tarbush, LG 16, Starhill Gallery, Jalan Bukit Bintang

ŞEHRİN ÖTESİNDE

Daha fazla zamana sahip ziyaretçiler şehrin dışında kalan bazı popüler mekanlara da gidebilirler. Birçok yere günübirlik gidilebilmekle beraber daha fazla tadına varmak için 1 gece konaklamanız tavsiye edilir.

Kuala Selangor Ateş Böcekleri

Dünyanın en çarpıcı doğa harikalarından birinde dolaşma fırsatını kaçırmayın. Kuala Selangor’daki Kampung Kuantan ve Kampung Bukit Belimbing ateş böceği kolonileri dünyanın en geniş kolonileri arasındadır. Kuala Selangor’un nehir kenarlarında boy veren Berembag ağaçlarında yaşayan ateş böceklerinin olağanüstü gösterisiyle kendinize göz ziyafeti çekmek için bir tura katılın. Bir gece konaklama isteyenler için,  Kampung Bukit Belimbing Firefly Park Resort içerisinde ahşap evler bulunmaktadır. Şehirden yaklaşık 1½ saat uzaklıktadır.

Batu Mağaraları

Bu büyüleyici kireçtaşı formasyonu Selangor eyaletinde, şehrin dış kesimlerinde bulunmaktadır.  İçerisinde, antik bir Hindu tapınağına ev sahipliği yapan ana mağara da dâhil üç büyük mağara vardır.  Bu ünlü mekân, her yıl düzenlenen Thaipusam festivali sırasında dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır. 272 katlı, masalsı merdiveni tırmanarak mağaralara ulaşacaksınız. Ramayana Mağarasında ise Hindu destanlarındaki sahneleri çağrıştıran manzaraları konu edinen duvar resimlerini göreceksiniz.

Malezya Orman Araştırma Merkezi(FRIM)

Ulusal bir miras sahası olarak, FRIM dünyanın insan yapımı en büyük ormanlarından birisidir. Zengin bitki çeşitlerine ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan FRIM’de yeşillik alanlar ve yaklaşık 15.000 tür bitki bulunmaktadır. Botanik bahçelerinde, doğa yürüyüş yollarında ya ad sulak alanlarda yürümenin, doğayla en saf halinde buluşmanın        ayrıcalığını yaşayın. Parkın gölgelikli yürüyüş      yolu yer seviyesinden 30 metre yükseklikte bulunmaktadır ve ziyaretçilerin gözbebeğidir.  Havanın açık olduğu günlerde şehrin ufuk çizgisinin ışıltılı görüntüsünün ve çevrenizi sarıp sarmalayan yeşilliğin tadını çıkartın. FRIM’de bir kamp yeri, piknik alanları, hafif koşu yolları ve bir hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır.  

Putrajaya

Araçla, şehirden yalnızca yarım saat uzaklıkta bulunan yeni idari başkentimiz sizi ağırlamak için sabırsızlanıyor. Akıllı bir yeşillikler şehri olmasıyla takdir toplayan Putrajaya yenilikçi tasarımı, doğayla uyumlu yapısı ve gelişmişliği ile ün kazanmıştır. İlk dikkat çeken özellikleri arasında Perdana Putra idari binasıve Başbakan’ın resmi konutu olan Seri Perdana bulunmaktadır. Her ikisi de göz alıcı mimari stilleri ile öne çıkmaktadır.Pembe kubbeli Putra Camisi ve Putra Meydanı şehirde sizi etkisi altına almayı bekleyen diğer yapılardır. Suların üzerinden geçen çok sayıda köprü, kendilerine özgü tasarımlarıyla şehrin cazibesini daha da artırmaktadır.Doğa tutkunları Putrajaya’nın Wetland Park (Sulak Alan Parkı) ve Botanik Bahçeleri'ni keşfetmenin doyumsuz lezzetini tadacaklar.

Dickson Limanı

Kuala Lumpur’dan yalnızca 1,5 saat uzaklıkta bulunan Dickson Limanı hem yerli hem de yabancılar hafta sonunu geçirebilecekleri popüler bir tatil mekânıdır.  Malacca Boğazına bakan 18 km uzunluğundaki sahilinde birçok beş – yıldızlı otel ve müstakil bungalovlar yer almaktadır. Burada çeşitli kumsal eğlencesi ve su sporlarının tadı çıkarılabilir

Genting Dağlık Arazileri

Yaklaşık 1,800 metre rakımdakurulu bu “Eğlence Şehrinde” tüm gün boyunca devam eden heyecanları tadın.  Dünya çapında ünlü tatil mekânı açık ve kapalı alanlar üzerine kurulu devasa bir tematik parkı,  18 delikli bir golf parkurunu, bir gazinoyu ve birçok eğlence– satış yerini ağırlamaktadır. Asya’nın tek serbest düşüşlü skydiving simülatörü olan  “Sky Venture” görülmeye değer bir heyecan sunar.

Aileler bir yandan serin dağ havasının keyfini çıkarırken sihirbazlık gösterileri ve buz pateni şovları gibi göz alıcı performansları izleyebilir. Tatil mekânı Kuala Lumpur’dan 1,5 Saat uzaklıkta bulunup KL Sentral’dan kalkan servis araçları ile kolayca ulaşılabilmektedir.

Berjaya Tepeleri

Tepelik alanda kurulu bu büyüleyici tatil tesisi, Kuala Lumpur’ dan 1½-saat mesafede, Pahang eyaletindedir. Dinlendirici ortamı ile aileler için iyi bir gezinti olanağı sunmaktadır. Sokak etkinlikleri ve açık hava yemekleri gibi farklı aktiviteleriyle ana ilgi merkezi; Fransız temalı bir tesis olan Colmar Tropicale’dir. Diğer öne çıkan özellikleri arasında bahçeli bir Japon Köyü, çay evi ve kaplıca ile tavşan parkı, botanik bahçe, golf sahası ve binicilik kulübü bulunmaktadır. 

Cameron Dağlık Arazileri

Ülkenin tepeye kurulu en yüksek tatil alanı olarak, Kuala Lumpur'dan yaklaşık dört saat uzaklıkta; haşmetli tepeleri ve engebeli vadileriyle tazelik ve canlılık kazanmak için mükemmel bir mekândır. Deniz seviyesinden yaklaşık 1,524 myükseklikte bulunan tesis, etrafa yayılmış çay tarlalarına, teraslı çiçek bahçelerine, rengarenk egzotik çiçekleriyle bostanlara ve yemyeşil bitki çiftliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ilık bir ortamda golf oynama zevki de işin cabası.
Cameron Dağlık Arazilerinde konaklama olanakları arasında İngiliz dönemini anımsatan sevimli kulübeler ve ahşap evler de bulunmaktadır.

Melaka

Malezya’nın tarihi şehirlerinden Melakanın tarihi, devletin Sumatera’dan sürgün bir prens tarafından kurulduğu 1400 yılına kadar dayanmaktadır. Melaka Sultanlığı hükümranlığında bölgenin ticaret imparatorluğu olarak ün kazanmıştır. Bu renkli şehir farklı toplulukların ve geçmişin gerçek hazinelerinin birbiriyle kaynaştığı bir buluşma noktasıdır.

Buranın görülmeye değer yerleri arasında A’ Famosa, Stadthuys, St. Paul Kilisesi ve St. John Hisarı gibi Portekiz, Hollanda ve Britanya dönemlerinden kalma anıtlar bulunmaktadır.

Devlet müzeleri ise görkemli geçmişini ziyaretçilerine sergilemektedir. Üç tekerlekli çekçek gezintileriyle Melaka’nın muhteşem güzelliklerinin keyfine varın. Melaka, Kuala Lumpur’un güneyinde, iki saatlik mesafede yer almaktadır.

Ulaşım

Son teknoloji ile donatılmış Kuala Lumpur Uluslararası Hava Alanı KLIA) ülkeye ve 45 uluslararası havayoluna erişimin ana kapısını oluşturmaktadır.  Şehir, KLIA’dan yaklaşık olarak 55 km mesafededir. Kuala Lumpur’a ayrıca ülkenin en büyük limanı olan Klang Limanı ile erişilebilmektedir. Liman 41 km uzaklıktadır. Kuala Lumpur, mükemmel karayolu ve demiryolu ağıyla kuzeyde Tayland’a ve güneyde Singapur’a bağlanmaktadır.